Ochlokracja. Rządy tłumu czy pogłębianie demokratyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:04
- Myślę, że na razie nie mamy jeszcze dobrego słowa na określenie tego, czego ludzie dzisiaj by oczekiwali. To, co wiemy w tym XXI wieku, to że jesteśmy pomiędzy dwoma epokami, a może nawet ustrojami - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Nadchodzą rządy tłumu? (Światowa niedziela/Dwójka)
Pakistan. Protest radykalnych islamistów po uwolnieniu chrześcijanki, którą sąd oczyścił z zarzutu bluźnierstwa
Pakistan. Protest radykalnych islamistów po uwolnieniu chrześcijanki, którą sąd oczyścił z zarzutu bluźnierstwaFoto: PAP/EPA/BILAWAL ARBAB

Brexit.jpg
Brexit. Pytania o genezę i skutki

Tematem audycji było zjawisko nazywane ochlokracją, czyli rządy ulicy, które stają się coraz większym konkurentem dla wybieralnych władz. - W ostatnich latach dokonała się ogromna zmiana, która wywodzi się z wielu źródeł. Jeżeli mielibyśmy próbować określić to, co z całą pewnością było trampoliną do tych przemian, które za Fareedem Zakarią, określiłbym jednak pogłębianiem demokratyzacji, to jest oczywiście wejście na rynek mediów społecznościowych - przekonywał dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

Punktem wyjścia dyskusji były ostatnie wydarzenia z Pakistanu oraz Indii i Birmy. Ochlokracja wydaje się być jednak nurtem o charakterze światowym, znanym z niemal wszystkich kontynentów. - Żeby nie szukać daleko – mamy w tej chwili we Francji sytuację bez precedensu. Otóż 17 listopada miały miejsce protesty tzw. żółtych kamizelek. To jest ruch, który zorganizował się oddolnie w proteście na podwyżki paliw - zauważył gość Dwójki.

Z kolei dr Małgorzata Bonikowska podkreślała, że mamy do czynienia z momentem przejściowym. - Czujemy, że dobrze nam znana demokracja przedstawicielska już do końca nam nie odpowiada, ale nie mamy jeszcze żadnego konkretnego rozwiązania jak w dobie internetu, aktywizacji ludzi w mediach społecznościowych ułożyć sobie te relacje pomiędzy rządzonymi a rządzącymi. I myślę, że nie tyle chodzi tu o rządy tłumu, bo to zawsze prowadzi albo do anarchii, albo do dyktatury, co raczej o znalezienie jakiegoś nowego sposobu na ułożenie sobie tych relacji, tak jak kiedyś wymyślono parlamenty - tłumaczyła prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czy demokracja przestała odpowiadać wymaganiom współczesnych społeczeństw? A może dzieje się tak wskutek zwyrodnienia tego systemu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dJarosław Kuisz ("Kultura Liberalna", autor książki "Koniec Pokoleń Podległości"), Jarosław Guzy (redakcja zagraniczna PAP)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

Angela Merkel odchodzi. Koniec pewnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:02
W audycji "Światowa niedziela" rozmawialiśmy o sytuacji na niemieckiej i światowej scenie politycznej.
rozwiń zwiń