Cmentarz ze słów. Przekład nowej książki Alice Oswald

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:25
W cyklu "Przypadki słowa" w tym tygodniu (8-11.09) z tłumaczką Magdą Heydel, niedawną współlaureatką nagrody Europejski Poeta Wolności za przekład tomu "O równowadze" irlandzkiej poetki Sinead Morrissey, porozmawiamy o najnowszej książce Alice Oswald - "Monument. Wykopaliska z <Iliady>".
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/igorstevanovic

Jest to poemat, który za pewną podstawę, bo na pewno więcej niż punkt odniesienia, ma "Iliadę" Homera. We wstępie angielska poetka, ale również filolożka klasyczna, pisze, że chciała stworzyć cmentarz ze słów. Poemat otwiera lista przeszło 200 imion bohaterów poległych w wojnie trojańskiej, chociaż tutaj to brzmi bardziej jak imiona ofiar, a wojna trojańska staje się znakiem wszystkich wojen. We współczesnym, chociaż silnie zrytmizowanym, wierszu przeplatają się opisy śmierci wojowników i w szczególny sposób przełożone, przepisane porównania homeryckie, odnoszące się do świata natury. Fragmenty tego niezwykłego poematu czyta Małgorzata Kaczmarska.

***

Audycja "Przypadki słowa" od poniedziałku do piątku (7-11.09) o godz. 00.55-1.00. Zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Krzysztof Myszkowski: dla literatury nie ma złego czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 19:26
- Po raz kolejny wracam do Norwida i jestem pod wielkim wrażeniem. Każdy powrót do Norwida sprawia, że jest się w sednie spraw - mówił w "Literackich witaminach" Krzysztof Myszkowski, pisarz i krytyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierność" i "Średni współczynnik szczęścia". Literatura z południa Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 19:51
W audycji recenzowaliśmy wydane niedawno w Polsce powieści dwóch pisarzy: Włocha Marco Missiroliego - "Wierność" oraz Portugalczyka Davida Machado - "Średni współczynnik szczęścia".
rozwiń zwiń