Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:10
Prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Czyta Joanna Trzepiecińska.
Audio
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 6. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 7. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 8. (To się czyta/Dwójka)
  • Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 9. (To się czyta/Dwójka)
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli Zapolskiej
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli ZapolskiejFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty i ciężka praca. Arcydzieła i ramoty. Atakowana przez krytyków, odważnie walczyła o miejsce na literackim Parnasie. Jako aktorka chciała dorównać Modrzejewskiej. Choć urodzona w pałacu, żarliwie ujmowała się za najbiedniejszymi. Broniła praw kobiet, lecz wyśmiewała emancypantki. Uwodziła młodych mężczyzn, wciąż marząc o ciepłym rodzinnym gniazdku. I nieustannie chorowała.

Arael Zurli pasjonująco opisuje życie i twórczość tej pięknej kobiety o niełatwym charakterze oraz dramatyczne okoliczności jej śmierci. W tle malownicza epoka fin-de-siecle’u: teatr, moda, Paryż, ówczesne sensacje.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27.12-6.01.2017

Godzina emisji: 9.45

bch/mc

Czytaj także

Filip Bajon: każde pokolenie ma swoją panią Dulską

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:15
– Dulszczyzna jest dziedziczona, choć z czasem zmienia się jej wymiar. Ten sam pozostaje jednak pewien rodzaj konformizmu – mówił reżyser filmu "Panie Dulskie".
rozwiń zwiń