REKLAMA

"Zapiski ze zwierzyńca" - ze wspomnień młodszego opiekuna w zoo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 11:15
Nakładem Wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się książka "Zapiski ze zwierzyńca" Geralda Durrella, brytyjskiego pisarza, zoologa, propagatora wiedzy przyrodniczej, prezentera telewizyjnego, wreszcie założyciela ogrodu zoologicznego na wyspie Jersey. Książka ukazała się w przekładzie Małgorzaty Fabianowskiej, a na naszej antenie jej fragmenty czytał Wojciech Solarz.
Wojciech Solarz
Wojciech SolarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Pomysły do swoich książek Durrell czerpał z własnego życia, od wczesnego dzieciństwa interesował się florą i fauną oraz hodował i obserwował liczne gatunki zwierząt. Z wiekiem nie porzucił tej młodzieńczej fascynacji.

Ukończył studia zoologiczne i jako dwudziestodwulatek zorganizował, sfinansował i poprowadził ekspedycję do Kamerunu. Kolejne wyprawy zaprowadziły go do Gujany Brytyjskiej, Paragwaju i Argentyny. Za swoje osiągnięcia odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego.

"Zapiski ze zwierzyńca", które prezentujemy w naszym cyklu, to pełna humoru opowieść o początkach pracy młodego Durrella w Whipsnade Zoo, gdzie wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej znalazł posadę jako młodszy opiekun zwierząt, czym spełnił swoje młodzieńcze marzenia.

***

Gerald Durrell (1925-1995) pierwsze lata swego życia spędził w Indiach, potem przez jakiś czas wraz z rodziną mieszkał w Anglii, aby wreszcie na dłużej osiedlić się na greckiej wyspie Korfu. Podczas tego pobytu Gerald na własną rękę poznawał miejscową florę i faunę oraz hodował całkiem sporą gromadę różnych zwierząt. 

Jest uważany za jednego z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy, był zoologiem, konserwatorem przyrody i propagatorem wiedzy przyrodniczej. Założył The Durrell Wildlife Conservation Trust oraz ogród zoologiczny na wyspie Jersey, obecnie przemianowany na Durrell Wildlife. To najmłodszy brat powieściopisarza Lawrence'a Durrella.

[nota biograficzna wydawcy]


Posłuchaj
08:54 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka) Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

09:31 To się czyta Dwójka 25 październik 2022 11_02_02.mp3 fragm. 2. (To się czyta/Dwójka) Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:28 Dwójka to się czyta 26.10.2022.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:50 To się czyta Dwójka 27 październik 2022 11_00_53.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:50 To się czyta Dwójka 28 październik 2022 11_00_49.mp3 Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 24-28.10.2022

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

Rośliny i zwierzęta sprowadzone do Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:33
Zagadki naszym słuchaczom zadawał dr Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 10:02
– Pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć – powiedział w "Zagadkowej niedzieli" Ulrich Hub, pochodzący z Berlina autor książek dla najmłodszych, którego ostatnim dziełem jest "Kulawa kaczka i ślepa kura".
rozwiń zwiń