Syn Mickiewicza pisał pamiętnik...

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 22:30
Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama MIckiewicza, ważna postać polskiej kultury, pozostawił barwne zapiski, które w tym tygodniu stanowią naszą przedpołudniową lekturę.
Jarosław Gajewski podczas nagrania
Jarosław Gajewski podczas nagraniaFoto: Grzegorz Śledź/PR

Władysław Mickiewicz (1838-1926) działał głównie w Paryżu. Prowadził pismo "L'Espérance", w którym publikował tłumaczenia literatury polskiej: Mickiewicza, Kraszewskiego, Rzewuskiego i innych.

Współzakładał Księgarnię Luksemburską, w istocie oficynę wydawniczą, skupiającą się na publikacjach dzieł polskich i polski dotyczących w językach polskim i francuskim. W ciągu pierwszych pięciu lat działalności Księgarnia miała już około 4500 tytułów.

W 1903 roku Władysław Mickiewicz ufundował Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu.

"Pamiętniki" w Dwójce czyta Jarosław Gajewski.

1-5 października (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Czytaj także

Franz Kafka: Listy do rodziny, przyjaciół i wydawców

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 17:50
Nigdy dotąd w Polsce niepublikowane listy Franza Kafki. Czy Kafka pisał wiersze? Czy był zakochany w innych kobietach oprócz Felicji i Mileny? Jakie książki czytał? Lubił chodzić do teatru? Co jadał...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ja wam pokażę, czyli o debiutach teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 14:03
Tematem debiutanckiej audycji w letniej ramówce Dwójki - realizowanych na żywo "Rozmów po zmroku" - będzie młody polski teatr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wajda o Łapickim: był aktorem zupełnie wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 13:28
- Był człowiekiem wykształconym, znającym języki i świat. Dlatego wszystko co mówił było dla nas interesujące i ważne - mówił reżyser o zmarły w sobotę Andrzeju Łapickim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej tajemniczy zamek w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 14:06
- Nie jesteś z Zamku. Nie jesteś z wioski. Jesteś niczym – te słowa oddają sytuację geometry K. O zmianę tej sytuacji podejmie starania…
rozwiń zwiń