"Legenda o języku". Czechosłowaccy studenci pod lupą Służby Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:44
Od 25 do 29 stycznia br. w audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich Pavola Rankova - "Legenda o języku". Czytał Grzegorz Damięcki.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:14 To się czyta 25.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:29 To się czyta 26.01.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

08:35 To się czyta 27.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

08:49 Dwójka To się czyta 28.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka) 

09:04 Dwójka To się czyta 29.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka) 

Autor "Legendy o języku" jest laureat wielu prestiżowych krajowych i europejskich nagród literackich, a także przyznanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej "ANGELUS". Prezentowana na antenie Dwójki książka Pavola Rankova to opowieść o Czechosłowacji na początku lat siedemdziesiątych. Smutnej i szarej, tuż po stłumieniu Praskiej Wiosny i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do kraju.

Główny bohater, Tomáš - z pochodzenia Słowak, właśnie zaczyna studiować historię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Opiekunem pierwszego roku jest młody komunistyczny karierowicz, adiunkt Šindelář. Głównym bohaterem jego zajęć zostaje Jan Nepomucen, popularny również w Polsce święty, którego charakterystyczny pomnik wyróżnia się na praskim moście Karola.

Tomáš wraz z trójką nowo poznanych dziewiętnastoletnich studentów – Tánią, Martinem i Klárą – zaczynają zgłębiać kwestię legendy o języku Jana Nepomucena oraz poznawać inne wydarzenia i postaci sprzed wieków. Nie są świadomi, że ich aktywnością zainteresowała się czechosłowacka Służba Bezpieczeństwa.

Mroczne czasy średniowiecza i komunizmu mają ze sobą o wiele więcej wspólnego niż to się wydaje" - pisze we wstępie wydawca. Przekładu powieści dokonał Tomasz Grabiński , a na antenie Dwójki jej fragmenty czytał Grzegorz Damięcki.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 25-29.01.2021 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura Grzegorz Damięcki

reklama

Czytaj także

Prus odcisnął trwały ślad na Lubelszczyźnie i na Nałęczowie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 11:05
- Prus był postacią niezwykle barwną. Miał skomplikowaną biografię, ale jednocześnie biografię, która pozwala pokazać go jako kuracjusza, jako tego, który nie bał się nowoczesności i sięgnął po maszynę do pisania - opowiadała w "Poranku Dwójki" prof. Monika Gawryś-Sławińska, kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przywracamy również pamięć" - Janusz Kukuła o "Radiobooku"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 20:05
- Pomysł, który nazwaliśmy "Radiobookiem", zrodził się z poczucia ogromnego dorobku Polskiego Radia w minionych latach - mówi Janusz Kukuła, dyrektor, główny reżyser Teatru Polskiego Radia. - Oczywistą decyzją było, by oddać te skarby naszym słuchaczom.
rozwiń zwiń