REKLAMA

Najlepszy utwór orkiestrowy XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 14:03
Tak krytyka określiła kompozycję "Play" Andrew Normana, tegorocznego laureata Grawemeyer Award, z którym spotkaliśmy się w "Nokturnie".
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

play okładka 400.jpg

Pod koniec ubiegłego roku Uniwersytet w Louisville ogłosił, że Grawemeyer Award 2017 w dziedzinie muzyki oraz sto tysięcy dolarów trafią do urodzonego w 1979 roku Andrew Normana. Tym samym amerykański kompozytor dołączył do prestiżowego grona laureatów słynnej nagrody, do którego należą m.in. Witold Lutosławski, György Ligeti, Chinary Ung, Toru Takemitsu, Krzysztof Penderecki, Thomas Adès, Tan Dun, John Adams i Wolfgang Rihm.

O nagrodzonym utworze Andrew Norman opowiadał w wywiadzie udzielonym Dwójce.

Chciałbym, żeby każdy z Państwa mógł usłyszeć i zobaczyć "Play" na żywo. Zawsze zwracałem uwagę na to, w jaki sposób wydaje się dźwięki w orkiestrze. Pochłania mnie coś w rodzaju fizyczności - oglądanie ludzi grających na instrumentach i ekspresja ich gestów. Nawet gdybyś pozbył się dźwięków, to samo oglądanie poruszających się muzyków może być bardzo fascynujące. Gest ma swoje znaczenie i moc.

plakat1.jpg
Postrockowy Górecki i inne dźwięki. Huddersfield 2016

W utworze "Play" chciałem zwrócić uwagę na to, jak wyjątkowym tworem jest orkiestra. Dziś, w dobie rozwijającej się technologii, w dobie komputerów o niesamowitych wręcz możliwościach tworzenia i obróbki dźwięku niektórzy stawiają sobie pytanie - po co pisać na orkiestrę w 2016 czy 2017 roku? Dla mnie liczy się obcowanie z człowiekiem. Dzięki pracy z ludźmi wytwarza się moc i energia, której nigdy nie uchwycisz na urządzeniu cyfrowym. Dlatego właśnie kompozycję "Play" uznaję za dzieło, które możemy przeżywać zarówno od strony wizualnej, jak i dźwiękowej.

Nokturn na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotowała: Krzysztof Dziuba

Goście: Andrew Norman

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 23.05 

mc/bch

Czytaj także

Spotkanie z bohaterami cyklu "Radio Azja"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 12:35
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami, którzy znaleźli się w programie tegorocznego "Radia Azja": Midori Takadą, Rasmee Wayraną i Jeong Cha-Sikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 12:45
W audycji "Nokturn" spotkaliśmy się z japońskimi kompozytorami żyjącymi na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bangkok. Fonograficzna stolica Azji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:00
W "Nokturnie" rozmawialiśmy o wiecznie żywym mieście, które jest mekką dla poszukiwaczy dawnych nagrań z Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty z Tropikalnego Królestwa

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:07
W audycji "Nokturn" po raz drugi spotkaliśmy się z nagraniami dawnych tajskich wytwórni płytowych.
rozwiń zwiń