Sten Sandell: słowa dyrygują moją improwizacją

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 09:08
- Mój doktorat dotyczył muzyki wewnątrz języka. Badam, co dzieje się wewnątrz słów nie pod względem znaczeniowym, a raczej na płaszczyźnie brzmieniowej - mówił w Dwójce wybitny szwedzki improwizator.
Audio
  • Wywiad ze szwedzkim pianistą Stenem Sandellem, wybór najciekawszych nagrań muzyki jazzowej i improwizowanej na klawikordzie oraz zestaw nowości wydawniczych (Nokturn/Dwójka)
Okładka płyty Re-portativism II Stena Sandella
Okładka płyty "Re-portativism II" Stena SandellaFoto: materiały prom.

"Sten to stare wikińskie imię, oznaczające kamień" – mówi artysta. "Lubię dźwięki wydobywane za pomocą różnych obiektów, choćby pocierania o siebie dwóch kawałków drewna czy kamieni".

Ze Stenem Sandellen rozmawialiśmy m.in. o historii i współczesności muzyki eksperymentalnej w Szwecji. - W naszym kraju od lat sześćdziesiątych mamy silną tradycję komponowania muzyki z tekstem. Chyba dlatego, że kilku wybitnych poetów stosunkowo wcześnie zainteresowało się muzyką eksperymentalną tworzoną w sztokholmskim Elektronmusikstudion. Szybko włączyli się oni w jego działalność i tworzyli na przykład audycje radiowe tak powstała ta tradycja.

Ponadto w audycji: wybór najciekawszych nagrań muzyki jazzowej i improwizowanej na klawikordzie oraz zestaw nowości wydawniczych (Free Funk Trio Wojciecha Konikiewicza, kwartet Dana Phillipsa z kontrabasistą Krzysztofem Pabianem w składzie i katowicki zespół Ciśnienie).

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Sten Sandell (pianista, kompozytor)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 22.30 

pg/jp

Czytaj także

Jaimie Branch: ważne, żeby nie traktować siebie zbyt poważnie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 15:11
- Moim zdaniem jest różnica pomiędzy humorem a byciem niepoważnym. To dwie różne rzeczy. Da się pogodzić poczucie humoru z poważnym podejściem - mówiła w Dwójce słynna amerykańska trębaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tom Rainey: trzeba pozwolić, aby muzyka sama się działa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 12:38
- Kiedy myślisz, że powinieneś wywołać jakieś zdarzenie, to nie jest to dobry punkt wyjścia do tworzenia muzyki. Lepiej grać z myślą, że stanowisz tylko część pewnej całości i wszyscy budujemy coś razem - mówił jeden z najważniejszych innowatorów jazzowej perkusji.
rozwiń zwiń