Giorgione. Geniusz, o którym nic nie wiemy...

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:00
- Nie znamy jego nazwiska, daty śmieci, ani urodzin, nie wiemy, u kogo się uczył. Jego obrazy nie mają tytułów, dat ani sygnatur - wymieniała dr Bożena Fabiani. A chodzi, o malarza, który dokonał prawdziwej rewolucji, nie tylko w obrębie szkoły weneckiej.
Audio
  • Bożena Fabiani o twórczości Giorgione (W stronę sztuki/Dwójka)
Giorgione -  Autoportret w stroju Dawida. Choć niewiele wiemy  o życiu wybitnego malarza, znamy przynajmniej jego powierzchowność
Giorgione - "Autoportret w stroju Dawida". Choć niewiele wiemy o życiu wybitnego malarza, znamy przynajmniej jego powierzchownośćFoto: Wikipedia/domena publiczna

- W XVII wieku przypisywano mu autorstwo około 35 obrazów, w XIX ponad 100. Dziś mamy pewność, że spod jego pędzla wyszło ich 11 - opowiadała ekspertka. Te kilka dzieł powstało w krótkim okresie pomiędzy 1500 a 1510 rokiem. Pozostałe to prace naśladowców mistrza uprawiających tzw. giorgionizm.

Na czym więc polegała rewolucyjność obrazów Giorgione i dlaczego nie wiemy, co one przedstawiają?

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość: Bożena Fabiani

Data emisji: 17.04.2016

Godzina emisji: 10.15

mm

Czytaj także

Wenus Tycjana. Lewitujące nogi nagiej bogini

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 17:00
– Wenus wygląda tak, jakby chciała kopnąć lutnistę albo podrapać go nogami po plecach – mówiła dr Grażyna Bastek o jednym z serii późnych obrazów Tycjana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrea Mantegna i pierwszy Chrystus w skrócie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:00
– Nie było wcześniej w historii malarstwa przypadku, by Chrystusa pokazywać od strony stóp w tak dużym skrócie perspektywicznym – mówiła dr Grażyna Bastek o "Opłakiwaniu zmarłego Chrystusa".
rozwiń zwiń