"Paolo Ucello wyprzedził swą epokę o 500 lat"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 13:05
- Ludzi w XV wieku bardziej zaskakiwał niż zachwycał. Vasari pisał, że trwonił on siły na eksperymenty. Dopiero w XX wieku badacze dostrzegli jego wielkość – mówiła o jednym z najbardziej śmiałych twórców w historii sztuki dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o twórczości Paola Ucella (W stronę sztuki/Dwójka)
Obraz Paolo Uccello pt. Polowanie
Obraz Paolo Uccello pt. "Polowanie" Foto: Wikipedia/domena publiczna

Historyczka sztuki zwracała uwagę, że Ucello (pseudonim oznaczający ptaka) podważył wszelkie uznane w XV wieku kategorie malarskie: przedmiot obrazu, znaczenie obrazu i jego treść. – Dla Ucella nie było różnicy, jaki kolor mają konie i czy maluje właśnie kielich, wielbłąda czy rycerza zakutego w zbroje. Nie dążył, jak jego koledzy, do odwzorowania rzeczywistości. Dla niego sztuka była zabawą.

Dr Fabiani zwracała uwagę na obrazy Ucella, na których każdy fragment malowany jest z innej perspektywy. Wyjaśniała, dlaczego twórca ten jest nazywany ojcem surrealizmu i protomanierystą. W audycji nie zabrakło też prywatnych wątków z życia artysty. Wiele na ten temat zdradzają jego zeznania podatkowe.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 30.04.2017

Godzina emisji: 10.15

bch

reklama

Czytaj także

Sekretne życie malarza Luki Signorelliego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 13:15
- Luca Signorelli należy do czołówki malarzy włoskiego renesansu, a mimo to niewiele wiemy o tym artyście. Rozbieżność w datach jego urodzenia sięga aż 14 lat - mówi dr Bożena Fabiani. Sekretów w życiu tego twórcy jest więcej!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosma Medyceusz. Polityk, który stworzył renesans

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 16:00
To właśnie jemu w dużym stopniu zawdzięczamy zainicjowanie epoki odrodzenia. Cosimo Medici to drugi po Giovannim di Bicci de' Medici wielki Medyceusz, o którym opowiadała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tycjan i jego dwie miłości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:26
W audycji "Jest taki obraz" przyglądaliśmy się dziełu "Miłość niebiańska i miłość ziemska" Tycjana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filippo Lippi. Malarz spod mecenatu Medyceuszy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 11:00
W audycji rozmawialiśmy o mnichu zakonu karmelitów, a zarazem renesansowym malarzu doby quattrocenta, działającym we Florencji z ramienia słynnego rodu.
rozwiń zwiń