"Ojciec grywał Chopina, ja grałem na wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:49
Z okazji obchodów Roku Witolda Lutosławskiego i, przypadających na 25 stycznia, setnych urodzin kompozytora w "Głosach z przeszłości" przypominamy fragmenty jego wspomnień.
Audio

- W Drozdowie zawsze znajdowało się kilka fortepianów, starszych lub nowszych Bechsteinów. Wiem o ojcu, że był utalentowanym pianistą. Podobno bardzo pięknie grał, w szczególności sonaty Beethovena, ale również muzykę Chopina - opowiadał Lutosławski w Polskim Radiu.Kompozytor wychowywał się w majątku szlacheckim pod Łomżą. Ojca stracił, gdy miał 5 lat. Józef Lutosławski został rozstrzelany przez bolszewików.

Tradycje muzyczne w rodzinie były obecne od bardzo dawna. - Fortepianu uczyłem się od 6. roku życia, więc to było naturalne. Natomiast skrzypce okazały się dla mnie rewelacją - opowiadał Lutosławski w archiwalnym nagraniu, wspominając lata edukacji w Warszawie.
W kolejnych audycjach pojawią się wspomnienia dotyczące nie tylko dzieciństwa w Drozdowie, rodziców, braci, edukacji, ale także lat okupacji, gdy graniem na fortepianie przez pięć lat Lutosławski zarabiał na życie rodziny. Opowieści kompozytora posłuchamy w nagraniach Elżbiety Markowskiej, Iriny Nikolskiej i Zofii Owińskiej.

>>>Zobacz serwis specjalny poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu.

Czytaj także

Jak Lutosławski jadł rybę z królową Elżbietą

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:30
- Jak wszyscy wiedzą, Iwaszkiewicz był snobem. Trzeba było komunizmu, żeby mógł gościć u siebie w domu na śniadaniu królową... - żartował Witold Lutosławski, wspominając wizytę belgijskiej monarchini w Warszawie w 1955 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygent, który "wskrzesił Lutosławskiego z grobu"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 23:30
Taki komplement usłyszał Jan Krenz od samego kompozytora po premierowym nagraniu jego I Symfonii. Wkrótce stał się jednym z najważniejszych interpretatorów Lutosławskiego. W rozmowie z Markiem Zwyrzykowskim Jan Krenz zdradza tajemnice muzyki mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń