Michał Klauza poleca "Falstaffa" Giuseppe Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 07:50
W audycji "Moja opera" spotkaliśmy się z dyrektorem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i dyrygentem - Michałem Klauzą. W centrum naszej rozmowy znalazła się jedna z oper włoskiego kompozytora romantycznego Giuseppe Verdiego. Którą interpretację "Falstaffa" najbardziej ceni sobie nasz gość?
Giuseppe Verdi
Giuseppe VerdiFoto: NAC

"Falstaff" nie należy do największych przebojów operowych Verdiego. Bynajmniej nie ze względu na niski poziom. Przeciwnie, wymaga jak najlepszych solistów, orkiestry i dyrygenta, aby zajaśnieć najczystszym blaskiem arcydzieła. Nie należy do tych melodyjnych, ale miałkich konstrukcyjnie i treściowo oper, w których liczą się tylko trzy, cztery arie, a reszta służy do zabicia czasu i pokazania możliwości kompozytora.

"Falstaff" jest utworem o żelaznej, jednorodnej konstrukcji, w którym wszystko ma sens, a jedno wynika z drugiego. Znajdziemy tu wspaniałe arie, duety czy kwartety, ale nie służą one tylko popisom śpiewaków, lecz wynikają z potrzeby formalnej dzieła. Premiera w Mediolanie w 1893 roku zakończyła się wielkim triumfem twórców i wykonawców. Na polskie prawykonanie trzeba było czekać blisko czterdzieści lat.


Posłuchaj
58:47 2022_02_08 22_00_20_PR2_Moja_Opera2.mp3 Moja opera 8 lutego godz. 22:00 

***

W każdy drugi wtorek miesiąca przewodnikami słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia po świecie opery są osoby na co dzień z nią związane – śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy, krytycy i specjaliści tematu. Zaproponowaliśmy, by to oni - z ponad 400-letniej historii gatunku - wybrali swój ulubiony tytuł w jednym, najdoskonalszym nagraniu, którym we fragmentach chcieliby się podzielić ze słuchaczami. 

***

Tytuł audycji: "Moja opera"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, dyrygent)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Giuseppe Verdi "Trubadur". Poleca Piotr Nędzyński

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 05:00
Gościem audycji "Moja opera" był Piotr Nędzyński - krytyk operowy i dziennikarz muzyczny, znawca historii opery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: Verdi może być niebezpieczny dla głosu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:10
- Rolę księcia w "Rigoletcie" śpiewam już dwadzieścia lat. To jeden z moich ostatnich spektakli w tej roli, ponieważ idę w trochę mocniejsze role tenorowe w repertuarze verdiowskim - w "Filharmonii Dwójki" (29.01) przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd nadaliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Rigoletto". Jedną z głównych partii wykonał światowej sławy polski tenor Piotr Beczała, z którym w przerwie rozmawiał Konrad Handschuh.  
rozwiń zwiń