Giuseppe Verdi "Trubadur". Poleca Piotr Nędzyński

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 05:00
Gościem audycji "Moja opera" był Piotr Nędzyński - krytyk operowy i dziennikarz muzyczny, znawca historii opery.
Akcja opery Trubadur Giuseppe Verdiego toczy się w Hiszpanii w XV wieku. Opowiada historię miłości, zazdrości i skrywanej tajemnicy
Akcja opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego toczy się w Hiszpanii w XV wieku. Opowiada historię miłości, zazdrości i skrywanej tajemnicyFoto: Igor Bulgarin/Shutterstock

W centrum naszej rozmowy znalazł się "Trubadur" Giuseppe Verdiego. Którą interpretację tej opery (premiera: 1853 rok) Piotr Nędzyński ceni sobie najbardziej i dlaczego? Jak zaczęła się operowa pasja naszego gościa, który z wykształcenia jest prawnikiem?

"Trubadur" (Il trovatore) to opera Giuseppe Verdiego w czterech aktach, autorami libretta byli Leone Emanuele Bardare i Salvadore Cammarano.

Akcja opery toczy się w Hiszpanii (Aragonie i Biscaglii) w XV wieku. Opowiada historię miłości, zazdrości i skrywanej tajemnicy. Opera "Il Trovatore" miała premierę w 1853 roku i od tego dnia była przez wiele lat jedną z najpopularniejszych na świecie. W dużej mierze zawdzięczała to bogactwu melodii, która zachwyca również współczesnego odbiorcę.

Osoby:

Hrabia Luna – baryton
Leonora – sopran
Azucena – Cyganka – mezzosopran
Manrico – trubadur – tenor
Ferrando – wasal hrabiego – bas
Inez – powiernica Leonory – sopran
Ruiz – Cygan – tenor
Stary Cygan – bas
Szlachta, Cyganie, służba


Posłuchaj
58:33 2021_12_14 22_00_24_PR2_Moja_opera.mp3 Giuseppe Verdi "Trubadur". Poleca Piotr Nędzyński (Moja opera/Dwójka) 

***

W każdy drugi wtorek miesiąca przewodnikami słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia po świecie opery są osoby na co dzień z nią związane – śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy, krytycy i specjaliści tematu. Zaproponowaliśmy, by to oni - z ponad 400-letniej historii gatunku - wybrali swój ulubiony tytuł w jednym, najdoskonalszym nagraniu, którym we fragmentach chcieliby się podzielić ze słuchaczami. 

***

Tytuł audycji: "Moja opera"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Piotr Nędzyński (krytyk operowy i dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Przyjaciele i rywale

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 16:06
W audycji rozmawialiśmy o przyjaźni i rywalizacji w operach Gioacchino Rossiniego ("Amici e Rivali", Michael Spyres i Lawrence Brownlee), fortepianowych lendlerach i menuetach Franciszka Schuberta (Daniel Lebhardt) oraz idealnych nagraniach "Simona Boccanegry" Giuseppe Verdiego ("Złota setka" Piotra Kamińskiego).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Don Carlos". Rafał Siwek: Filip II to jedna z moich ukochanych ról

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 13:30
- To największa rola włoskiego repertuaru dla basa; rola bardzo złożona. Filip to władca, a także - w jego przeświadczeniu - zdradzony małżonek, do tego jeszcze nieszczęśliwy ojciec. To wszystko się w nim burzy, przeplata. Stworzenie pełnokrwistej postaci jest tu największą trudnością - mówił śpiewak Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Olczyk śpiewa arie wielkich mistrzów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 19:30
- Wykonamy dla Państwa arie operowe - zapowiadała Aleksandra Olczyk, która wystąpiła w sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (21 sierpnia). Sopranistce towarzyszył pianista Marek Kamola. W programie m.in. dzieła Verdiego, Pucciniego i Mozarta. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń