Marcin Zdunik i muzyka wiolonczelowa Lutosławskiego i Mykietyna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 23:00
Gościem audycji z cyklu "Nowa Polska" był wiolonczelista Marcin Zdunik, który ma w swoim repertuarze zarówno Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego, jak i II Koncert wiolonczelowy Pawła Mykietyna.
Marcin Zdunik
Marcin ZdunikFoto: Grzegorz Śledź/PR

Wiolonczela solo krzycząca, łkająca bądź zastygająca w napiętym ostinato - tak zaczyna się jeden z najważniejszych polskich koncertów wiolonczelowych - utwór Witolda Lutosławskiego z 1970 roku. Zaprezentujemy go w audycji we fragmencie.

Będzie też II Koncert wiolonczelowy Pawła Mykietyna skomponowany w 2018 roku dla Marcina Zdunika. Sądzę bowiem, że ten utwór jest wspaniałym hołdem oddanym Lutosławskiemu przez kompozytora.

Bezpośrednich związków między tymi utworami jednak nie odnajdziemy - łączy je jedno: obydwa wpisać można na krótką listę arcydzieł tego gatunku.

Ewa Szczecińska


Posłuchaj
59:15 2023_01_26 22_01_05_PR2_Nowa_Polska.mp3 Marcin Zdunik i muzyka wiolonczelowa Lutosławskiego i Mykietyna (Nowa Polska/Dwójka) 

Program:

  • Witold Lutosławski Koncert wiolonczelowy, wykonanie: Roman Jabłoński, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyryguje Witold Lutosławski (fragment)
  • Paweł Mykietyn II Koncert wiolonczelowy, wyk. Marcin Zdunik, NFM Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Bassem Akiki

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Marcin Zdunik (wiolonczelista)

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/kor

Czytaj także

Marcin Zdunik: nie wyobrażam sobie życia muzycznego bez improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 13:00
- Ja cały czas improwizuję. Improwizuję w różnych kontekstach, również solo, co daje mi fajną przestrzeń do eksplorowania kolejnych możliwości gry na wiolonczeli i wypełniania samą wiolonczelą całej przestrzeni muzycznej, tak aby niczego słuchaczowi nie brakowało - mówił Marcin Zdunik, wiolonczelista, aranżer i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Zdunik: transkrypcja wiolonczelowa rzuca nowe światło na utwory Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:00
- Praktyka transkrypcji utworu była w czasach Mozarta praktyką nagminną, bo często pojawiała się potrzeba, by szybko powstał utwór na niestandardowy skład, a ponieważ nie było czasu na stworzenie nowego dzieła, wówczas kompozycję istniejącą przerabiało się na dane instrumentarium. Poniekąd my też poszliśmy tym tropem - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, który wraz ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską nagrał album "Mozart. Symphonies & Duo".
rozwiń zwiń