Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
Audio
  • Paryż magiczny, Paryż rzeczywisty (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/JeniFoto

Paryż to miasto, które od zawsze inspirowało artystów. Powstała o nim niezliczona liczba filmów, książek i obrazów. Już od czasów średniowiecznych był ważnym ośrodkiem w kulturze i sztuce, stąd wychodziły nowe prądy umysłowe i artystyczne.

W audycji, w której wybraliśmy się na literacko-muzyczny spacer po Paryżu, nie zabrakło między innymi pokazania tej szczególnej postawy artystów wobec francuskiej stolicy, choćby twórców kina. - Każdy z nas ma swój własny Paryż, ukształtowany przez oglądanie różnego rodzaju filmów – opowiadał Łukasz Jasina, przywołując ikoniczne miejsca czy postaci znane z kinowych ekranów. - Mamy dziś w końcu, po raz pierwszy od lat 50., tak dużo ciemnego i złego Paryża, obrazów napaści i konfliktów - zwracał uwagę gość Dwójki. Jak dodał, każdy z tych filmów łączy jedno: "nawet, gdy pokazują Paryż zły, nie potrafią się powstrzymać od zafascynowania tym miastem jako organizmem miejskim, obiektem kultury".

W nagraniu audycji również o historii zmieniającego się architektonicznie Paryża, w tym o wielkiej przebudowie barona Haussmanna, która odmieniła całkowicie oblicze miasta. O najstarszej polskiej instytucji kulturalnej za granicą, czyli Biblioteki Polskiej w Paryżu. O paryskich kulinariach, muzycznych i literackich nowościach, o paryskim życiu teatralnym czy o mniej oczywistych, wciąż pięknych, miejscach tego niezwykłego miasta.

Paryż zabrzmiał również muzycznie, za sprawą najsłynniejszych piosenek wybitnych francuskich artystów.


***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadzili: Kinga Michalska i Andrzej Sułek

Goście: prof. Remigiusz Forycki (historyk), Piotr Kamiński (tłumacz, dziennikarz muzyczny), Agata Kozak (tłumaczka), dr Łukasz Jasina (kulturoznawca), Kazimierz Piotr Zaleski (dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu), Marcin Radomski (dziennikarz filmowy) oraz Wojciech Pszoniak (aktor teatralny i filmowy)  

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
rozwiń zwiń