W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • W Hồ Chí Minh, czyli na ulicach Sajgonu (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
Mauzoleum Ho Chi Minha
Mauzoleum Ho Chi MinhaFoto: Michał Nowak/PR2

Krótka książeczka Fryderyka Szembeka dawała XVII-wiecznemu czytelnikowi w Polsce wiedzę o istnieniu takiego kraju jak Wietnam, i o życiu jego mieszkańców. My w Dwójkowej audycji "Odgłosy wielkich miast" przybliżaliśmy współczesny Wietnam na przykładzie ponad 8-milionowego  Sajgonu, dziś noszącego nazwę Hồ Chí Minh.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o znaczeniu religii i popularności tradycyjnych strojów, które Wietnamczycy w uwspółcześnionych wersjach noszą na co dzień. Nie zabrakło wątku relacji polsko-wietnamskich, które były ożywione zwłaszcza po II wojnie światowej ("Aleksander Kobzdej, był jedynym europejskim artystą, który na żywo rysował wietnamską partyzantkę w dżungli"). Mówiliśmy też o tym, jak goją się rany po wojnie wietnamskiej, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone. 

Przyjrzeliśmy się także muzyce oraz obrazom filmowym i literackim związanym zarówno z Sajgonem, jak i z Wietnamem.

Naszymi gośćmi byli: dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku – dr  Joanna Wasilewska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego – Małgorzata Pietrasiak, tłumacz Radosław Madejski, muzyki i malarz – Tomasz Mirt, krytyk filmowy Rafał Pawłowski, a także Bartłomiej Kwiatkowski, syn Kazimierza Kwiatkowskiego, zasłużonego dla architektury Wietnamu architekta i konserwatora zabytków.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadził: Michał Nowak i Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 15.00

bch


Czytaj także

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Yildirim: Stambuł nie jest piękny, ale fascynuje

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
- Moje pierwsze wrażenie było negatywne. Wydawało mi się, że miasto jest całe wybetonowane, że nie ma tam żadnej roślinności – mówiła o atmosferze Stambułu autorka książki poświęconej tej tureckiej aglomeracji. Co sprawia, że Stambuł, mimo nieoczywistej urody, od wieków przyciąga wszelkiej maści podróżników i turystów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń