Łukasz Borowicz: w dyrygenturze opera i symfonika się dopełniają

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 15:29
- To jest wymysł naszych czasów, że dyrygenci dzielą się na operowych i symfonicznych. Ja staram się patrzeć na sprawę historycznie - to z opery dyrygentura w ogóle się wywodzi, i stamtąd czasami przechodziło się do świata symfoniki. Dzisiaj jest wielu dyrygentów, którzy nigdy w życiu nie dyrygowali operą. Ba, wręcz uważają operę za coś pośledniejszego względem symfoniki. To absolutnie złe myślenie - mówił gość audycji Cafe "Muza".
Audio
  • Spotkanie z dyrygentem Łukaszem Borowiczem (Cafe "Muza"/Dwójka)

LUKASZ BOROWICZ 663.jpg
Ulubione dzieła Łukasza Borowicza

Łukasz Borowicz to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów ostatnich lat. Przez 8 lat, do 2015 roku, kierował Polską Orkiestrą Radiową. Jego dyskografii można pozazdrościć. Teraz rozwija międzynarodową karierę i współpracę m.in. z Berlińską Akademią Muzyki Dawnej czy Deutsches Symphonie-Orchester Berlin. Działa prężnie również w Polsce (m.in. w Filharmonii w Szczecinie)

W audycji Łukasz Borowicz wspominał swój niedawny epizod w roli prowadzącego Dwójkową audycję "Znacie, to posłuchajcie" oraz okres współpracy z Polską Orkiestrą Radiową, opowiadał o swoich ostatnich nagraniach, a także odpowiadał na pytania od słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 10.00

pg/gs

Czytaj także

Łukasz Borowicz: dyrygentura pojawiła się w moim życiu jako kontynuacja zbierania płyt

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 16:54
- Niektórych utworów, których chciałem posłuchać, nie można było dostać z racji tego, że nie były nagrane. W związku z tym postanowiłem coś z tym zrobić - żartował w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Borowicz: czuję emocje na samą myśl o Operze Paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 19:20
- Jak tylko dowiedziałem się, że istnieje taki pomysł, by pracować przy premierze "Hugenotów", a potem udało się to potwierdzić, to była dla mnie niesłychanie szczęśliwa chwila - mówił w Dwójce pierwszy polski dyrygent, który poprowadził spektakl w Operze Paryskiej.
rozwiń zwiń