Hubert Rutkowski: polecam Skriabina osobom nieśmiałym

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:00
- On bardzo rozwija wyobraźnię i swobodę artystyczną. Skriabina polecam studentom, którzy są zamknięci w pewnym ramach, ponieważ dzięki jego muzyce można się otworzyć - o swoich muzycznych olśnieniach i drogowskazach opowiadał w Dwójce pianista Hubert Rutkowski.
Audio
  • Hubert Rutkowski o muzycznych olśnieniach (Po herbacie/Dwójka)
Hubert Rutkowski
Hubert RutkowskiFoto: Thomas Zydatiß

joanna freszel 1200.JPG
Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Aleksandr Skriabin jest jednym z najważniejszych dla Huberta Rutkowskiego kompozytorów. - W młodości zachwyciła mnie jego ekspresja i brak granic wyrazowych. Nie trzeba się przywiązywać do tego, co napisał w tekście - mówił gość audycji "Przy herbacie".

Jako jeden ze swych ulubionych utworów pianista wymienił IV Sonatę Fis-dur op. 30 Skriabina, i to nie tylko ze względów muzycznych. - IV Sonatą wygrałem konkurs na profesurę w Hamburgu, dlatego to utwór bardzo dla mnie ważny - podkreślił.

Z Hamburgiem związany jest Johannes Brahms, drugi z ulubionych kompozytorów Huberta Rutkowskiego. Muzyk opowiadał w Dwójce o utworze Brahmsa, z którym wiążą się jego pierwsze romantyczne uniesienia miłosne. Pianista wyznał także, czym w dzieciństwie ujął go Mozart.

Hubert Rutkowski - ostatnio bardzo oddany instrumentom historycznym - od wielu lat interesuje się muzyką niesłusznie zapomnianą. Jest też profesorem, prowadzi klasę fortepianu na dwóch niemieckich uczelniach: Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu i Hochschule für Künste w Bremie.

Niebawem ukaże się jego chopinowska płyta zarejestrowana na Pleyelu z 1847 roku.

***

Tytuł audycji: Po herbacie 

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Hubert Rutkowski (pianista)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 17.00

bch/pg

Czytaj także

Jarosław Thiel: złota era nagrań muzyki dawnej już minęła

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 20:30
- Pierwszy mój koncert na wiolonczeli opatrzonej jelitowymi strunami odbył się blisko 20 lat temu. Od tego czasu miłośników i adeptów muzyki dawnej przybyło, ale ilość sprzedanych płyt stale maleje – mówił gość Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Mrowca, motylki w brzuchu i inne sekrety klawesynu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 19:00
- Klawesynista jest zawsze rano technicznym, potem jest stroicielem, a wieczorem przebiera się  i musi grać – tak żartobliwie o swojej pracy opowiadała w "Five o’clock" Ewa Mrowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Da Vinci w Polsce, czyli czego królowa Bona nie przywiozła nad Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 19:00
- To nie pierwszy mój wybryk. W latach 90. zbudowałem klawikord. Koledzy pukali się w głowy - mówił Sławomir Zubrzycki, który ożywił renesansową violę organistę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Akademia Operowa to szlif głosów klasy mistrzowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
- Nabór do Akademii Operowej to cykl wielu ogólnopolskich przesłuchań i niezwykle wymagającej selekcji głosów, które potrzebują szlifu mistrzowskiego. To wyższy stopień śpiewaczego wtajemniczenia - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze życie jest nierozłączne z muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 13:46
- Muzyka to dla nas nie tylko praca. Ona jest jedną z najważniejszych części naszego życia – mówiła wiolonczelistka Katarzyna Polonek, która wraz z mężem wystąpiła w audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń