Marek Bracha: na płycie "WarszeMuzik" chcieliśmy zachować ducha festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:34
- To pierwsza płyta z cyklu płyt festiwalowych WarszeMuzik. Jest to zawsze szczególny moment, jak mówi się o jakieś serii, która się dopiero zaczyna. Płyta "WarszeMuzik vol. 1" w całości poświęcona jest Mieczysławowi Weinbergowi i ukazała się na winylu - mówił w Cafe "Muza" jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych pianistów młodego pokolenia.
Marek Bracha
Marek BrachaFoto: Cezary Piwowarski/PR

Posłuchaj
94:04 2020_09_06 10_00_21_PR2_Cafe_Muza.mp3 Marek Bracha. Chopin i nie tylko (Cafe "Muza"/Dwójka) 

1200x660_Bracha_2.jpg
"Domówka z Dwójką". Wieczorową porą u Marka Brachy [WIDEO]

Od czasów udziału w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 2010 roku Marek Bracha kojarzony jest z Chopinem. - Był to punkt zwrotny w moim życiu muzycznym. Konkurs odbywający się co 5 lat wyznacza pewnego rodzaju etapy. Myślę, że każdy jego uczestnik co 5 lat widzi pewnego rodzaju retrospekcję i siebie na tle tych mijających lat - przekonywał gość Dwójki.

Zainteresowania Marka Brachy są jednak dużo szersze. Prowadzi wykłady z zakresu historycznego wykonawstwa, bada także wpływ muzyki tradycyjnej na twórczość Chopina i współczesną muzykę japońską. Współpracuje z Atom String Quartet i skrzypaczką Agatą Szymczewską, występuje także z flecistką Anną Karpowicz i zespołem Hashtag Ensemble, z którymi w kamienicach starej Warszawy organizuje festiwal WarszeMuzik, przywracając naszej pamięci zapomniany folklor żydowski i twórczość Mieczysława Weinberga.

Czytaj także:

Od wybuchu pandemii artysta siłą rzeczy musiał ograniczyć swoją aktywność. Jak sam przyznał, w każdej sytuacji stara się on jednak dostrzegać pozytywne aspekty. - Postawiłem na refleksję muzyczną, na szukanie nowego repertuaru i uczenie się tego repertuaru. Dotychczas nie udało się jeszcze tego nowego repertuaru wykonać, bo jak wiadomo, dopiero wracamy do sytuacji sprzed pandemii - tłumaczył Marek Bracha.

W dalszej części audycji mówił on m.in. o utworach, nad którymi pracował w ostatnim okresie.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Marek Bracha (pianista, organizator życia muzycznego)

Data emisji: 6.09.2020

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Lidia Grychtołówna: samotność mi nie służy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:30
- Bardzo lubię publiczność, mikrofonu specjalnie nie kochałam, stąd też mój nieduży dorobek płytowy. Proponowano mi wiele razy nagrania, ale zwykle odmawiałam, ponieważ dla mnie jednak najważniejsza jest publiczność. Ona pomaga mi się otworzyć - mówiła w Dwójce znakomita polska pianistka i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ivo Pogorelić. Artystyczny prowokator mierzy się z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 17:19
W przededniu występu chorwackiego pianisty na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w audycji "Chopin osobisty" prezentowaliśmy jego muzykę.
rozwiń zwiń