Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki pokazywał, jak być wielkim człowiekiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 16:30
- Krzysztof Penderecki wskazywał drogę wielu muzykom, nie tylko tę drogę artystyczną. On pokazywał, jak być człowiekiem, humanistą, jak określić siebie w dzisiejszej dżungli świata - mówił w Dwójce dyrygent Jurek Dybał. 28 marca odbędzie się artystyczne czuwanie, a 29 marca - pogrzeb wielkiego kompozytora.
Krzysztof Penderecki i Jurek Dybał
Krzysztof Penderecki i Jurek DybałFoto: materiały prasowe

Światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki odszedł 29 marca 2020 roku, lecz z powodu pandemii uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero w tym roku. Artysta spocznie w panteonie narodowym w Krakowie.

Krzysztof Penderecki - wielki humanista

- To okoliczność ciągle jeszcze, pomimo dwóch lat, smutna, doniosła, dla całego świata muzycznego, nie tylko dla Polski - mówił Jurek Dybał. - Dla mnie osobiście Krzysztof Penderecki był wzorem do naśladowania, mentorem, ale też z dumą mogę powiedzieć, że przyjacielem, także muzycznym.

Dyrygent podkreślał, że Krzysztof Penderecki swoją życiową postawą wskazywał drogę wielu ludziom. - On pokazywał, jak być człowiekiem, humanistą, jak określić siebie w dzisiejszej dżungli świata, w którym doświadczamy coraz większej agresji, komercji.

Lusławice. Koncert przyjaciół

W przeddzień pogrzebu muzycy związani z kompozytorem planują artystyczne czuwanie. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się wieczornica "Wymiary czasu i ciszy" w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu.

- Zdecydowaliśmy się wspólnie z panią Elżbietą Penderecką na to, żeby odbyło się to właśnie w Lusławicach, a nie w Krakowie, bo Lusławice są miejscem wyjątkowym - są tam dwór, arboretum, ale przede wszystkim centrum muzyki, ten żywy pomnik profesora, który służy młodym artystom z całego świata. Tam złożymy Krzysztofowi Pendereckiemu muzyczny hołd w wykonaniu jego najbliższych międzynarodowych przyjaciół - zapowiadał Jurek Dybał.

<<< Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego. Transmisja w Dwójce >>>

Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Arto Noras (wiolonczela), Julian Rachlin (skrzypce), Sarah McElravy (altówka), Michel Lethiec (klarnet) czy Claudio Bohorquez (wiolonczela).

- Ja będę miał możliwość i wielki zaszczyt otworzyć koncert z orkiestrą stołecznego królewskiego miasta Krakowa Sinfoniettą Cracovią, która już przed prawie 30 laty - przy ogromnym wsparciu profesora Pendereckiego, ale może w największej mierze pani Elżbiety Pendereckiej - stała się orkiestrą miejską i zawojowała estrady całego świata w dużej mierze muzyką profesora. Wykonamy jego wspaniały utwór Sinfonietta No. 3. - mówił Jurek Dybał.

W programie koncertu znalazły się również: Preludium z Suity na wiolonczelę solo, Per Arto na wiolonczelę solo (polskie prawykonanie), Chaconne in memoriam Giovanni Paolo II (wersja na skrzypce i altówkę), Preludium na klarnet solo (wersja na flet), Serenata na 3 wiolonczele, Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian.

Zobacz wideo:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia 

Jurek Dybał współpracuje z wiodącymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z Wiener Kammerorchester, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową. Jako dyrygent współpracował z tak wybitnymi solistami jak Gidon Kremer, Martin Grubinger, Katia i Marielle Labèque, Xavier de Maistre, Cameron Carpeneter, Lawrence Power, Erwin Schrott, Tomasz Konieczny oraz śpiewacy Wiedeńskiej Opery Narodowej.

Gość Dwójki jest też założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - Poziom 320, który odbywa się w historycznej sali kopalni Guido w Zabrzu.

Posłuchaj
60:47 2022_03_27 10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jurek Dybał o pożegnaniu Krzysztofa Pendereckiego (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Na swoim koncie ma szereg nagrań dokonanych dla słynnych wytwórni płytowych w Polsce i za granicą (m.in. DUX, Camerata, R.C.P.). Jest dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W latach 2010-2012 wykładał w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. W ramach obchodów Roku Mahlerowskiego dostąpił zaszczytu zasadzenia Mahlerowskiej Róży w ogrodzie rodzinnego domu kompozytora.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Jurek Dybał (dyrygent, kontrabasista, szef Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich)

Data emisji: 27.03.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 07:00
Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
rozwiń zwiń