Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 11:45
- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
Stefan Kamasa
Stefan KamasaFoto: Andrzej Zborski, ze zbiorów Związku Kompozytorów Polskich

Zaczęło się od skrzypiec

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął jako dziewięciolatek, ukończył studia muzyczne w klasie prof. Jana Rakowskiego w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, następnie studiował w Warszawie i Paryżu.

W 1939 roku Stefan Kamasa po raz pierwszy sięgnął po altówkę. - Była wojna, grałem wówczas na skrzypcach. Po wojnie znalazłem grono kolegów, którzy chcieli założyć kwartet, ale nie mieli altowiolisty - wspominał nasz gość. - Ponieważ często chodziłem w Poznaniu na koncerty Kwartetu Polskiego - Zdzisław Janke i Dezyderiusz Danczowski stanowili trzon tego kwartetu - zakochałem się w muzyce kameralnej. 

Tylko altówka

- Zdecydowałem, że będę grał na stałe na altówce. Mój profesor Rakowski uprzedzał, że nie będzie dużego repertuaru, nie będzie Brahmsa, Czajkowskiego, Beethovena itd., ale ja byłem absolutnie zdecydowany - opowiadał muzyk. - Uczyłem się podobno bardzo szybko, pochłaniałem repertuar.

W latach 50. popularność zyskał koncert na altówkę Beli Bartóka. - Nie było nawet nut wówczas w Polsce, tylko mój profesor miał taką kieszonkową partyturę. Rozpisałem głosy na całą orkiestrę własnoręcznie, ponad 30 głosów - mówił altowiolista. - I rozniosła się wieść po Polsce, że gram koncert Bartóka.

Ostatni w Polsce koncert pod batutą Panufnika

Spektakularny debiut Stefana Kamasy jako solisty w koncercie na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Andrzeja Panufnika w 1954 roku ugruntował jego wybitną pozycję w świecie muzycznym. - To był ostatni koncert Panufnika przed ucieczką do Londynu. Wyjechał wówczas nielegalnie i już nie wrócił, pamiętam, że to był moment przełomowy. To nagranie jest w Archiwum Polskiego Radia.

Artysta jest laureatem I nagrody na Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w 1957 roku w Warszawie.

Dla Stefana Kamasy swoje koncerty pisali najwięksi XX-wieczni kompozytorzy, m.in. Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Roman Palester czy Krzysztof Penderecki. Artysta był równocześnie pierwszym wykonawcą tych utworów.

Nagrody muzyczne i państwowe

Stefan Kamasa jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: nagrody krytyków francuskich "Diapason d'Or" - za nagranie płytowe Concerto lugubre Tadeusza Bairda, nagrody "Orfeusz" - za wykonanie Koncertu altówkowego Grażyny Bacewicz podczas festiwalu "Warszawska Jesień", Medalu Polihymni na "Poznańskiej Wiośnie" oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1975 roku.

Czytaj także:

Jest także laureatem nagród państwowych, m.in. Złotego Medalu Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" w 2007 roku oraz odznaczeń: Złotego Krzyża Zasługi – 1978, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 1982 i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 2010. 22 lipca 2020 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

(wykorzystano materiały ze strony www.wieniawski.pl)


Posłuchaj
60:10 2022_07_31_10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z prof. Stefanem Kamasą (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Prof. Stefan Kamasa (altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog)

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

DCz #589 Altówka. Wadim Borysowski i uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:30
To wydanie "Dużej czarnej" oddaliśmy w ręce altowiolistów. I to jakich! Wadim Borysowski i Igor Bogusławski - ich rola w ugruntowaniu pozycji altówki jako pełnoprawnego instrumentu solowego jest trudna do przecenienia. Czy ktoś dziś jeszcze o nich pamięta? My tak! - Marcin Zgliński & Przemek Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: w Miejscówce chcę pokazać przekrój literatury na altówkę

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:50
- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
rozwiń zwiń