Szymon Nehring: nie trzeba znać się na muzyce klasycznej, żeby jej słuchać

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 13:50
- "Z klasyką przez Polskę" to cykl, w którym biorę udział już kolejny raz. Jego celem jest promocja muzyki klasycznej w małych miejscowościach - mówił w audycji "Café Muza" Szymon Nehring, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Popularyzator muzyki klasycznej

Szymon Nehring w studiu Dwójki pojawił się tuż po zakończeniu maratonu koncertów w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". - Grałem w województwie zachodniopomorskim, na Pojezierzu Drawskim. To dla mnie świetne doświadczenie, dlatego że zawsze mamy bardzo dobre warunki do grania, a na koncerty przychodzi bardzo wdzięczna publiczność - dzielił się wrażeniami pianista.

Na każdym z trzech koncertów była pełna sala. - Myślę, że jest to dowód na to, że nawet jeśli ktoś nigdy nie słuchał takiej muzyki, to często może ją odebrać nawet lepiej, w sposób bardziej świeży, niż osoba znająca się na rzeczy. Nie trzeba się znać na muzyce klasycznej, żeby jej słuchać, choć często spotykam się z odmiennym zdaniem - przyznał gość Cafe "Muzy".

Posłuchaj
59:34 2023_04_16 09_59_48_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z pianistą Szymonem Nehringiem (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Szymon Nehring to jedyny Polak, który zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie (2017). Jest także finalistą oraz zdobywcą nagrody publiczności XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku (wyróżnienie), a także laureatem wielu innych polskich i międzynarodowych konkursów.

27-letni dziś artysta znany jest już publiczności wielu światowych estrad. Z sukcesem koncertował m.in. w Carnegie Hall i Wigmore Hall, w 2020 roku debiutował w Filharmonii Berlińskiej, a ostatnio - pod batutą Marzeny Diakun w Filharmonii Paryskiej.

Jest wychowankiem prof. Stefana Wojtasa w Krakowie (gdzie kształcił się wcześniej pod opieką prof. Olgi Łazarskiej) i w Bydgoszczy (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego). Przez dwa lata kształcił się także w klasie Borisa Bermana w prestiżowej Yale School of Music.

Laureat Fryderyka i Koryfeusza

Talent pianisty został doceniony już u progu jego kariery artystycznej. Jest laureatem m.in. nagrody Fryderyka za solowy debiut płytowy z muzyką polskich kompozytorów (2016), szczyci się także tytułem Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii "Osobowość Roku" (2017).

Szeroki repertuar Nehringa poza dziełami Chopina obejmuje także utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz kompozytorów współczesnych, w tym Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna. Ale pianista nie ogranicza się oczywiście tylko do muzyki polskiej. W jego wykonaniu słuchaliśmy także kompozycji Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Claude'a Debussy'ego i wielu innych kompozytorów. Pianista kilkukrotnie występował na festiwalu "Chopin i jego Europa", a ostatnio w Żelazowej Woli dał transmitowany przez nas recital w 213. rocznicę urodzin Chopina. Nagrał kilka płyt, w tym recital Chopinowski na instrumencie historycznym oraz album z muzyką kameralną kompozytora dla NIFC.

***

Tytuł audycji Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 16.04.2023

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Szymon Nehring: powrót do takiego Chopina to ciekawe doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:05
- Teraz gram głównie Chopina późnego, dlatego chętnie wrócę do tych wczesnych utworów. To są eksperymenty, które czasem nie są jeszcze poparte doświadczeniem i pełnym przekonaniem o tym, co się pisze. Jest to jakże ważne dla każdego kompozytora czy wykonawcy, żeby właśnie eksperymentować i nie bać się tego robić - mówił w Dwójce pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń