Mozart i Royal String Quartet, czyli muzyczna hybryda [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 19:30
- Przygotowaliśmy nietypowy utwór, złożony z czterech części różnych kwartetów Mozarta - zapowiadali muzycy Royal String Quartet. Efekt artystycznej konfrontacji kameralistów z twórczością Mozarta poznaliśmy w "Miejscówce z Dwójką". 

Oglądaj wideo:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

Jesteśmy klasycznie wykształconym kwartetem smyczkowym i swój warsztat budowaliśmy, jak zresztą większość kwartetów na świecie, na utworach klasyków wiedeńskich, ojców założycieli gatunku. W swojej ponad 20-letniej działalności mieliśmy okazję zagrać większość kwartetów napisanych przez Haydna, Mozarta i Beethovena. Ten repertuar idealnie nadaje się do kształcenia młodych muzyków, a nasi profesorowie z Amadeus Quartet szczególny nacisk kładli na studiowanie kompozycji Wolfganga Amadeusza – twierdzą muzycy Royal String Quartet.

Mówi się, ze utwory Mozarta są za łatwe dla dzieci i za trudne dla dorosłych. Muzycy RSQ przekonują, że jest w tym sporo prawdy – dlatego tak gruntownie się je ćwiczy i analizuje. Już jako dojrzali artyści od wielu lat marzyli, aby dokonać małego świętokradztwa. Miałoby ono polegać na ułożeniu swojego własnego kwartetu Mozarta – w ten sposób powstałaby hybryda, która składałaby się z najpiękniejszych, oczywiście zdaniem muzyków, części różnych kwartetów.

– Dzięki gościnności Programu 2 Polskiego Radia udało nam się zrealizować ten pomysł. Naszą Miejscówkę pt. "Ulubiony kwartet Mozarta" będą mogli Państwo usłyszeć 12 marca o godzinie 19.00 na antenie, a także obejrzeć w mediach społecznościowych Dwójki – dodają: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Paweł Czarny (altówka), Michał Pepol (wiolonczela).

Royal String Quartet to jeden z czołowych europejskich kwartetów. Ponad dwie dekady wspólnego grania, ponad tysiąc zagranych koncertów na wszystkich kontynentach, 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, dwa "Fryderyki" i sześć nominacji do tej nagrody.

Do tego 18 lat Kwartesencji, czyli własnego festiwalu, podczas którego muzycy przypominają wielką klasykę kameralistyki, prawykonują kompozycje specjalnie dla nich napisane i pokazują, że muzyka to nie przebrana we frak sztampa, lecz zaskakująca, często niepokojąca sztuka dźwięków, która znakomicie opisuje współczesny świat. W swych ambitnych przedsięwzięciach nie uznają granic gatunków. Tak właśnie narodziły się albumy "Kayah & Royal Quartet" oraz "Nowa Warszawa", ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Zespół, założony w 1998 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie, odbył studia podyplomowe w Kolonii u Alban Berg Quartett, kształcił się też pod okiem kwartetów Amadeus i Camerata. Artystów uhonorowano nagrodami na wielu konkursach, m.in. w Banff, Casale, Kuhmo i Krakowie, a także stypendium fundacji Borletti-Buitoni oraz nominacją do prestiżowej brytyjskiej nagrody Royal Philharmonic Society. W latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem BBC New Generation Artist. Trwająca od 2008 roku współpraca z brytyjską wytwórnią Hyperion zaowocowała pięcioma płytami, które docenili krytycy m.in. miesięcznika "Gramophone", "BBC Music Magazine", "Diapason" i "The Strad". Koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia i BBC 3, a recitale RSQ transmitowane były przez Mezzo i TVP Kultura.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (12.03) w godz. 19.00-19.30. 

Czytaj także

"Requiem" Mozarta. Koncert pamięci ofiar stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 09:00
6 grudnia w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z koncertem upamiętniającym ofiary stanu wojennego wystąpiła Warszawska Opera Kameralna. Zapraszamy na retransmisję tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renée Fleming zaśpiewała Straussa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:00
W czasie audycji usłyszeliśmy m.in. dzieła Johannesa Brahmsa i Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu londyńskiej Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Christopha Eschenbacha.
rozwiń zwiń