Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 16:29
- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.

ZOBACZ WIDEO:

  • Jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, skrzypaczką, multiinstrumentalistką, specjalistką w dziedzinie muzyki dawnej, założycielką i dyrektorką Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
  • Gościem audycji Cafe "Muza" była dr hab. Agata Sapiecha.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej od początku istnienia, tj. od roku 1992,  organizowana jest w Pałacu w Wilanowie.

Enklawa spokoju w pędzącym mieście

- Po utworzeniu Collegium Europe, czyli orkiestry krajów Wschodniej i Środkowej Europy, przesłuchania do niej zorganizowano w Wilanowie. Pomyślałam sobie wtedy: "To musi być tu!". Wilanów był wówczas prawdziwą enklawą spokoju, innego świata - wspominała Agata Sapiecha.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej promuje inicjatywy muzyczne w zakresie interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epok. W jego ramach organizowane są zajęcia zespołowe: śpiew polifoniczny, muzyka kameralna i orkiestrowa, taniec historyczny. Akademia prowadzi warsztaty mistrzowskie, cykle wykładów muzykologicznych dotyczących zagadnień teoretyczno-historycznych oraz prezentacje historycznych instrumentów dla wszystkich uczestników kursu. Zwieńczenie działań Akademii stanowi cykl koncertów organizowanych we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Inauguracja musi poczekać

W niedzielę, 14 lipca, planowana była inauguracja 30. Festiwalu Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej. Koncert ten, tak jak i reszta zaplanowanych, odbędzie się jednak w późniejszych terminach.


Posłuchaj
48:17 Dwójka cafe muza 14.07.2024.mp3 Agata Sapiecha nie tylko o Letniej Akademii Muzyki Dawnej (Cafe "Muza"/Dwójka) 

- Mamy taką możliwość, że przenosimy koncerty na inne terminy, czasem też do innych miejsc. Mamy czas do końca roku na zorganizowanie tych koncertów. Festiwal miał się odbyć jako 30. już w ubiegłym roku, ale ostatecznie były to 30. klasy mistrzowskie, które miały miejsce zimą. Natomiast festiwal z pojedynczymi mistrzowskimi klasami miał się odbywać teraz. Ze względu na zewsząd dynamiczną sytuację, w jakiej żyjemy, to się jednak nie udało - tłumaczyła Agata Sapiecha. 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Agata Sapiecha (skrzypaczka, pedagog, dyrektor artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej)

Data emisji: 14.07.2024

Godz. emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Agata Sapiecha: w pewnym sensie to była u nas muzyka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:00
- Muzyka, którą gramy to jest historycznie zgodne wykonawstwo. Gramy zgodnie z założeniami epoki, na właściwych dla epoki instrumentach, tych które uwzględnił kompozytor - mówiła Agata Sapiecha, dyrektorka artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Sapiecha: muzyk powinien poruszać czułość w słuchaczu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 11:55
- Dużo wiemy na temat minionych epok dzięki muzykologom, dzięki poszukiwaniom i źródłom, które odnajdujemy, i jest w nich podkreślane, żeby przekazywać uczucia, ale - nie epatować swoimi uczuciami - mówiła w audycji Cafe "Muza" skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej Agata Sapiecha. 
rozwiń zwiń