Są wyniki Konkursu Wokalnego im. A. Campi. Ewa Vesin: poziom był wysoki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 12:00
- Jury składało się z sześciu osób, które w przyszłości mogą zaoferować tym młodym ludziom pracę. To przesłuchanie to była taka rozmowa o pracę - tak o zakończonym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów mówiła jego pomysłodawczyni, dyrektorka artystyczna i szefowa jury Ewa Vesin.
Ewa Vesin
Ewa VesinFoto: PR2
  • Znamy wyniki III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który odbył się w Lublinie
  • I miejsce zdobyła Justyna Khil (sopran, Polska), II - Mykyta Burtsev (baryton, Ukraina), a III - Gabriela Celińska-Mysław (mezzosopran, Polska)
  • Międzynarodowe jury złożone było z osób odpowiedzialnych za castingi do takich instytucji jak np. Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie czy Opera Nacional de Chile

3 września zakończył się w Lublinie III Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów skierowany do młodych śpiewaków. Zwyciężczynią została Justyna Khil (sopran, Polska), drugą nagrodę otrzymał Mykyta Burtsev (baryton, Ukraina), a trzecia nagroda powędrowała do Gabrieli Celińskiej-Mysław (mezzosopran, Polska).

130 zgłoszeń z całego świata

Jak przyznała Ewa Vesin, wybór laureatów był trudny, a praca podczas konkursu - niezwykle intensywna.

- We wtorek rozpoczęliśmy pierwszy etap przesłuchań, który trwał dwa dni i przesłuchiwaliśmy 53 kandydatów. Po tych dwóch dniach musieliśmy wyłonić z tej grupy bardzo zdolnej młodzieży tylko 20 śpiewaków. Po tym etapie nastąpił jeszcze trudniejszy moment, bo do finału mogliśmy zakwalifikować tylko ośmiu uczestników - opowiadała dyrektorka konkursu. - Wydaje mi się, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki, spłynęło do nas ponad 130 zgłoszeń z całego świata - dodała.

Czytaj także:

Początki operowych karier

Ewa Vesin przyznała, że młodzi ludzie zawsze chcą śpiewać te największe, najtrudniejsze arie, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. - Co nie znaczy, że wykonując je podczas konkursu, oni są gotowi do wykonywania całych partii. Jest zupełnie inaczej, oni są dopiero na początku swojej kariery - wyjaśniała.

To właśnie na tym etapie jurorzy przyglądają się młodym artystom, by z grona utalentowanych młodych ludzi wyłonić tych wybitnych, którzy mają szansę na śpiewanie najsłynniejszych partii w operach całego świata.

Treściwe jury

Ewa Vesin stwierdziła, że od początku głównym założeniem konkursu było to, że jury "nie musi być duże, ale bardzo treściwe". W jego skład wchodzą więc osoby, które mają realny wpływ na obsady w spektaklach operowych i w przyszłości mogą zaoferować najlepszym śpiewakom angaż.

- Była z nami prof. Izabela Kłosińska, która jest śpiewaczką, a także casting dyrektorką w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, był Andrea de Amici, agent z mediolańskiej agencji artystycznej InArt, czy Alex Fernandez, casting manager w Opera Nacional de Chile - wyliczała szefowa jury.

Wydarzeniu patronował Program 2 Polskiego Radia.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Ewa Vesin na scenie

Dyrektorka konkursu i przewodnicząca jury Ewa Vesin sama jest śpiewaczką operową (sopran). Znana jest przede wszystkim z kreacji Halki, Toski czy Turandot na wielu scenach Polski i świata, choć jej operowy dorobek jest o wiele bogatszy.

Dość wspomnieć, że wśród ostatnich angaży jest jej debiut jako Renata w "Ognistym aniele" Prokofiewa w Teatro dell’Opera di Roma czy w tytułowej roli Aidy Verdiego w Praskim Teatrze Narodowym. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami i reżyserami, była również gościem licznych festiwali muzycznych.

Posłuchaj
59:02 2022_09_04 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Ewa Vesin przy kawiarnianym stoliku Dwójki (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewą Vesin (śpiewaczka, pedagożka, menedżerka kultury)

Data emisji: 4.09.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bożena Bujnicka: na scenie spełniam swe marzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 10:00
- Chodzi o to, aby trafiać w życiu na osoby, które z nami rezonują, wtedy pojawia się ta wyjątkowa iskra. Miałam takie szczególne spotkania z muzykami, największym przeżyciem było poznanie Janusza Stokłosy, kiedy w czasach gimnazjalnych zobaczyłam "Romea i Julię" - mówiła na antenie Dwójki sopranistka Bożena Bujnicka.
rozwiń zwiń