Bożena Bujnicka: na scenie spełniam swe marzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 10:00
- Chodzi o to, aby trafiać w życiu na osoby, które z nami rezonują, wtedy pojawia się ta wyjątkowa iskra. Miałam takie szczególne spotkania z muzykami, największym przeżyciem było poznanie Janusza Stokłosy, kiedy w czasach gimnazjalnych zobaczyłam "Romea i Julię" - mówiła na antenie Dwójki sopranistka Bożena Bujnicka.
Bożena Bujnicka występuje w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie oraz Operze Wrocławskiej
Bożena Bujnicka występuje w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie oraz Operze WrocławskiejFoto: Shuterstock/Aleksey Sagitov
  • Karierę wokalną sopranistka łączy z pracą reżyserską i scenariopisarską.
  • Obecnie występuje w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie i Operze Wrocławskiej oraz reżyseruje w Opernhouse w Zurychu.
  • Z Bożeną Bujnicką rozmawialiśmy o najnowszych produkcjach i specyfice pracy w Szwajcarii.

Warszawa to muzyczny dom

Na antenie Dwójki sopranistka mówiła o współpracy z dyrygentem Jerzym Wołosiukiem i kolejnych wyzwaniach zawodowych. - Zobaczył we mnie potencjał i dał mi szansę w operze szczecińskiej. Moim muzycznym domem jest Warszawa, to były równolegle studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademia Operowa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej - wspominała.

Rozkrzyczana dziecięca publiczność

Jako reżyserka zaczynała od spektakli dla dzieci właśnie w ramach Akademii Operowej. - Ta publiczność jest bardzo wymagająca, a ja chciałam, aby na dodatek dzieci były aktywne i mogły się wykrzyczeć, brać czynny udział w przedstawieniu - podkreśliła. 

Koncert jako opowieść filmowa

Opowiadała także o specyfice pracy reżyserskiej. - Zauważyłam pewną rozbieżność. W operze z reguły śpiewamy z pamięci, odgrywamy tam rolę aktorską. Śpiewacy koncertowi, oratoryjni przeważnie wychodzą na scenę z nutami, tak jest przyjęte. Elementy operowe pojawiają się zatem również w wersjach koncertowych, wkrótce premiera kolejnej opowieści filmowej. To będzie koncert, podczas którego śpiewacy mają swoje alter ego - zapowiedziała. 


Posłuchaj
18:04 2022_08_29 09_30_49_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Bożena Bujnicka: na scenie spełniam swe marzenia (Poranek Dwójki)

 

Wymarzone spotkania na scenie

Bożena Bujnicka mówiła również o swoich planach na nowy operowy sezon. - Spotkam się na scenie z Arturem Rucińskim, a praca z Anją Harteros to moje marzenie, które się spełnia - zaznaczyła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bożena Bujnicka (sopranistka, reżyserka, autorka scenariuszy)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

Dorothee Mields: widzę wyraźny związek między belcanto i mazurkami Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:01
- Chopin często pisał melodie w typie kantyleny. Kiedy więc słucham jego muzyki, ta kantylena natychmiast przykuwa moją uwagę. W końcu jestem sopranem. To jeden z powodów, dla których w programie tego recitalu znalazły się także utwory w stylu belcanto - mówiła w "Poranku Dwójki" niemiecka śpiewaczka Dorothee Mields, która w poniedziałek (22.08) wystąpiła wraz z pianistą Tobiasem Kochem na festiwalu "Chopin i jego Europa". Dziś o 19.30 ich recitalu będzie można posłuchać w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 17:52
- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
rozwiń zwiń