Karol Mossakowski: dla organisty improwizacja jest ważna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 11:00
- Zależy mi na tym, aby pokazać, że organy nie powinny kojarzyć się wyłącznie z liturgią. To normalny instrument, jak fortepian czy skrzypce. Mogą dawać nam mnóstwo wspaniałych emocji - mówił w Dwójce znakomity organista Karol Mossakowski.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

  • W niedzielny poranek spotkaliśmy się z Karolem Mossakowskim, jednym z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. 
  • Muzyka najnowsza, dawna, opracowania klasycznego repertuaru i improwizacje, z których słynie - repertuar artysty jest tak szeroki, jak długa jest lista jego sukcesów.
  • Niedawno otrzymał nagrodę specjalną International Classical Music Awards 2023, w której uzasadnieniu uznano go "jedną z najbardziej obiecujących osobowości młodej szkoły organowej".

Organy to wspaniały instrument

Karol Mossakowski to pierwszy zagraniczny organista tytularny Kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciel improwizacji, przez trzy sezony artysta rezydent w Radio France, a obecnie w NOSPR. - Cieszę się, że każdy koncert w katowickiej sali jest zupełnie inny. Zależy mi na tym, aby pokazać, że organy nie powinny kojarzyć się wyłącznie z liturgią. To normalny instrument, jak fortepian czy skrzypce, nie tylko mogą straszyć jak w kinie, ale dawać mnóstwo wspaniałych emocji. We Francji organy postrzegane są inaczej, w szerszej perspektywie - podkreślił gość Dwójki.

Łączenie kolorów i brzmień

W piątek 17 marca w Dwójce słuchać będziemy transmisji jego koncertu z Katowic, gdzie na inaugurowanym niedawno instrumencie w Sali Koncertowej NOSPR, grać będzie III Koncert organowy Thierry’ego Escaicha. To polska premiera utworu. - Ten wielki francuski kompozytor był moim profesorem w konserwatorium. To połączenie organów i orkiestry jest niesamowite, brzmienia tych dwóch światów są inne, łączenie tych kolorów jest wspaniałe. Nie mogę się doczekać tego koncertu - powiedział Karol Mossakowski.

Warto ryzykować i improwizować

Gość Magdaleny Łoś mówił o wadze improwizacji. - Te pomysły wpadają do głowy, mogą się powieść, ale czasami bywa też inaczej. Podejmujemy pewne ryzyko improwizując, ale naprawdę warto - zaznaczył.

Posłuchaj
59:30 2023_03_12 09_59_55_PR2_Cafe_Muza.mp3 Karol Mossakowski: dla organisty improwizacja jest ważna (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Karol Mossakowski uważany jest za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokoleniaNaukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem swojego ojca. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. Jego profesorami byli m.in.: Elżbieta Karolak, Jarosław Tarnawski, Olivier Latry, Michel Bouvard, Thierry Escaich, Philippe Lefebvre, László Fassang.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Ceniony zarówno jako wykonawca i improwizator, na swoich koncertach z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacją. Specjalizuje się również w akompaniowaniu na organach i fortepianie do niemych filmów. W 2017 roku nagrał improwizowaną ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu Męczeństwo Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera z 1928 roku wydaną na DVD przez Gaumont.

W ostatnich latach występował w takich miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Filharmonia Paryska, Audytorium Radia Francuskiego w Paryżu, Audytorium Maurice Ravel w Lyonie, Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Katedra w Kolonii, Filharmonia w Essen, Pałac Sztuk w Budapeszcie, Pałac Sztuk Pięknych w Brukseli, Pałac Montcalm w Quebecu czy Filharmonia Narodowa w Warszawie.

(opis ze strony internetowej artysty)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Karol Mossakowski (organista)

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 19:40
- Postanowiłem użyć organów w wielu różnych rolach. Czasem grają same, co jest na swój sposób interesujące, bo jest to niejako druga orkiestra, bardzie skompresowana, zogniskowana. Niemniej - to orkiestra. Czasem stają się jednym z instrumentów orkiestry - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen. Rozmawialiśmy tuż przed światową premierą jego utworu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:45
- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
rozwiń zwiń