Jan Jakub Bokun i Messages Quartet - Mozart na klarnet i smyczki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 18:00
W naszym koncertowym cyklu "Miejscówka z Dwójką" zaprezentował się klarnecista Jan Jakub Bokun z towarzyszeniem jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Messages Quartet. Przeżyj to jeszcze raz - zobacz zapis wideo koncertu!

OGLĄDAJ:

[YouTube/Dwójka]

W programie wieczoru znalazł się Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jan Jakub Bokun to wrocławski klarnecista i dyrygent, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania, założyciel i dyrygent orkiestry kameralnej Inter>CAMERATA.

Studiował grę na klarnecie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Paryżu u prof. Guy Dangaina, studia dyrygenckie odbył na University of Southern California w Los Angeles.

Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant. Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Jan Adolf Górecki Scholarship oraz stypendium rządu francuskiego.

Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Sześciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Jako klarnecista i dyrygent nagrał 15 albumów płytowych.

Zawodowo związany z macierzystą uczelnią – Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, od 2021 r. jako profesor zwyczajny.

MESSAGES QUARTET, określany przez krytyków jako "jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych", został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.

W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. W 2016 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego "Młoda Polska", dzięki któremu nakładem firmy fonograficznej DUX, wydał debiutancką płytę zawierającą nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej. W 2019 roku, również nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się druga płyta zespołu pt. "Messages" z muzyką Moniuszki, Panufnika i Pendereckiego.

Album "De invitatione mortis" Andrzeja Karałowa z udziałem Kwartetu został nominowany do nagrody Fryderyk 2021. Kolejnym znaczącym nagraniem zespołu jest płyta zawierająca kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana zrealizowana w 2021 roku we współpracy z pianistką Julią Kociuban. W dorobku zespołu jest również wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie publikacja wraz z płytą CD, zawierająca nagranie artystów Messages Quartet z utworami kameralnymi Philippa i Xavera Scharwenków.

<<< Zobacz wszystkie koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich (m.in.: Laksa, Panufnika, Pendereckiego, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Bacewicz) oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań - zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracował z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

Artystki Messages Quartet obok działalności koncertowej są wykładowczyniami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych. Są również laureatkami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

To, co wyróżnia Messages Quartet, to – jak podkreślają krytycy – jego unikatowe brzmienie. W swych interpretacjach zespół kładzie nacisk na jednorodność wynikającą z czterech artystycznych indywidualności i szuka nowych znaczeń w muzyce. Nawiązując dialog z publicznością, przekazuje tym samym sztukę żywą, emocjonalną i osadzoną we współczesności.​

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (7.01) w godz. 19.00-19.30.

Czytaj także

Inauguracja Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 21:30
W piątkowy wieczór 7 października transmitowaliśmy dla Państwa koncert inauguracyjny 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Długosz i Roman Perucki - koncert na flet i organy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 19:50
Splecione dźwięki fletu i organów zabrzmiały podczas "Miejscówki z Dwójką". Bohaterami wieczoru było dwóch wspaniałych instrumentalistów: flecista Łukasz Długosz oraz organista Roman Perucki. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń