"2PiX" Mateusz Smoczyński i Piotr Baron - skrzypce kontra saksofon

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 10:45
- Skrzypce ze swoim ślicznym zaśpiewem są dobrym charakterem, a drapieżny saksofon tym złym. Kto może to lepiej zagrać niż Piotr Baron? Chyba tylko sam Coltrane... - mówił o swojej najnowszej kompozycji "2PiX" Mateusz Smoczyński, skrzypek i kompozytor. 
Mateusz Smoczyński
Mateusz SmoczyńskiFoto: Zosia Zija & Jacek Pioro/materiały pras.
  • Mateusz Smoczyński aktywnie koncertuje na rzecz Ukrainy
  • Trwają przygotowania do występu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w programie premiera utworu "2PiX"

Studenci Ukrainie

Ostatnie dni w kalendarzu artysty wypełniały koncerty charytatywne na rzecz Ukrainy. - Moja studentka wyszła z inicjatywą, żeby zagrać koncert dla Ukrainy na Uniwersytecie Muzycznym - opowiadał skrzypek. 

Gościem specjalnym była wokalistka rodem ze Lwowa, która zgodziła się zaśpiewać podczas wtorkowego (8.03) wydarzenia. - To był naprawdę wspaniały występ - podkreślił Mateusz Smoczyński. - Wszyscy się bardzo wzruszyliśmy, bo sytuacja jest okropna i musimy sobie jakoś radzić. Bardzo się cieszę, że Luba zgodziła się zaśpiewać.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

Ukraina jest bliska naszemu rozmówcy, który jeszcze przed rokiem 2014 koncertował, m.in. na Krymie. - Jeździliśmy też na festiwal Jazz Fest organizowany we Lwowie - opowiadał skrzypek. - Publiczność tam była bardzo wygłodniała muzyki jazzowej.

Inspirowane "Twin Peaks"

Trwają także przygotowania do występu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, gdzie już w najbliższą sobotę (12.03) usłyszymy dwa koncerty skrzypcowe skomponowane właśnie przez Mateusza Smoczyńskiego.

Premierowo wybrzmi tworzony w czasie pandemii utwór "2PiX", w którym kompozytorowi (skrzypce), towarzyszyć będą Piotr Baron (saksofon) oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

- Podczas lockdownu miałem czas, żeby obejrzeć trochę filmów i jestem pod ogromnym wrażeniem filmów Lyncha, obejrzałem wszystkie. Zacząłem oglądać też serial "Twin Peaks" - opowiadał kompozytor. - Pomyślałem, że "Twin Peaks" może być wspaniałym tytułem dla koncertu podwójnego – jest napisany na skrzypce, saksofon tenorowy, na którym gra wybitny polski jazzowy saksofonista Piotr Baron.

Drugi z utworów, który usłyszymy podczas sobotniego wydarzenia to koncert skrzypcowy ''Adam's Apple'' inspirowany twórczością Johna Adamsa. 


Posłuchaj
13:58 Poranek Dwójki 11 marzec 2022 09_31_26.mp3 Mateusz Smoczyński zaprasza na koncert w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Mateusz Smoczyński/Mateusz Smoczyński - Adam's Apple (koncert skrzypcowy)]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mateusz Smoczyński (kompozytor, skrzypek)

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Instytut Książki. Symboliczne i wymierne wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 21:18
- Ilekroć przechodzę w Krakowie obok Dwórca Głównego i widzę tę ogromną liczbę młodych kobiet i babć z maleńkimi dziećmi, to mam pewność, że słowa to za mało. Ważniejsze są gesty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski: ukraińskie zbiory są w ogromnym niebezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 17:09
- Zakładamy, że kiedyś ta wojna się skończy. Odrodzi się, odnowi wolna Ukraina – zwycięska – i będzie potrzebowała zasobów kultury, żeby na nich budować swoją nowoczesność i tożsamość - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, inicjator powołania Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy.
rozwiń zwiń