Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 11:00
- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

  • Bohaterem tego wydania audycji Cafe "Muza" był Nikola Kołodziejczyk, kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista.
  • Zdobywca dwóch Fryderyków to jeden z najbardziej wszechstronnych artystów na polskiej scenie muzycznej. 

Aby wzajemnie rozumieć na trochę innym poziomie

Nikola Kołodziejczyk podkreślił, że każdy muzyk inaczej widzi swoją rolę. - Z jednej strony moim zadaniem jest wesprzeć go w tej roli, a z drugiej strony namówić do zrobienia czegoś nowego, naturalnie wynikającego z umiejętności. To bardzo ciekawa podróż, wiele osób na próbach ćwiczy nuty, na naszych próbach to jest raczej kwestia zgrywania się razem. Wszyscy sondują swoje umiejętności, pojawia się pewien pozamuzyczny przekaz, zaczynamy się wzajemnie rozumieć na trochę innym poziomie - opowiadał rozmówca Rocha Sicińskiego.

Wspaniałe przestrzenie muzyczne i bardzo oryginalne pomysły 

Niesamowity twórca. Jestem pod głębokim wrażeniem jego muzyki. To muzyka potężna, twórcza, dopracowana do najmniejszych szczegółów, z duszą - dość niezwykła. Jego muzyczne przestrzenie są wspaniałe, a pomysły bardzo oryginalne - tak o bohaterze audycji mówi Maria Schneider.


Posłuchaj
59:14 2023_08_13 10_00_10_PR2_Cafe_Muza.mp3 Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Koncerty z udziałem katarynki i maszyn do szycia

W swojej autorskiej działalności Nikola Kołodziejczyk rzeczywiście wyróżnia się oryginalnością. Jest nie tylko kompozytorem suit koncertowych: "Chord Nation" na orkiestrę jazzową oraz "Barok Progresywny" na instrumenty historyczne, ludowe i współczesne, ale także autorem koncertów z udziałem m.in. katarynki, maszyn do szycia i maszyn do pisania oraz autorem systemu pozwalającego na komponowanie strumieniowe w czasie rzeczywistym.

Setny koncert z cyklu "Jazz.PL"

- Ta praca była dużą przyjemnością. To dwieście ręcznie pisanych partytur Studia Jazzowego Polskiego Radia, dzieła największych jazzowych osobistości, kompozytorów, ale również osób, które nie są z kompozycją kojarzone. Bardzo ciekawe było odkrywanie innych stron wielu muzyków, znanych jako wspaniali soliści i liderzy swoich zespołów - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk przed setnym koncertem z cyklu "Jazz.PL".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Nikola Kołodziejczyk (kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista)

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Nikola Kołodziejczyk: Chick Corea - moja pierwsza i największa pianistyczna inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:53
- Eksperymentalny okres w jego twórczości był dla mnie czymś rewelacyjnym. Natomiast miałem również składankę jego największych hitów, którą dostałem od rodziców i muszę powiedzieć, że rzeczywiście ta płyta spowodowała duże poprzestawianie się w głowie pewnych priorytetów - mówił Nikola Kołodziejczyk, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent wspominając zmarłego 9 lutego Chicka Coreę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikola Kołodziejczyk: powrót Studia Jazzowego to wielostronna łączność pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 17:30
- Ta praca była dużą przyjemnością. To dwieście ręcznie pisanych partytur Studia Jazzowego Polskiego Radia, dzieła największych jazzowych osobistości, kompozytorów, ale również osób, które nie są z kompozycją kojarzone. Bardzo ciekawe było odkrywanie innych stron wielu muzyków, znanych jako wspaniali soliści i liderzy swoich zespołów - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk przed setnym koncertem z cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń