Christoph Eschenbach: dyrygent to primus inter pares

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 16:00
- Dyrygent przynosi ze sobą jakieś ujęcie interpretacyjne. Zna dzieło w każdym najdrobniejszym szczególe i swoją wizją, swoim odczytaniem dzieli się z orkiestrą za pomocą słów i przede wszystkim gestów - tak o roli dyrygenta mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach.
Dyrygent i pianista Christoph Eschenbach
Dyrygent i pianista Christoph EschenbachFoto: Polskie Radio
  • Gościem Cafe "Muza" był Christoph Eschenbach, niemiecki dyrygent, który wcześniej przez wiele lat był pianistą. Orkiestrę po raz pierwszy poprowadził w wieku 32 lat.
  • Christoph Eschenbach urodził się w 1940 roku we Wrocławiu (wówczas Breslau), a latem tego roku powrócił do tego miasta, by poprowadzić tam jeden z koncertów.
  • Podczas tego wieczoru wybrzmiała m.in. muzyka Krzysztofa Pendereckiego, z którym bohater audycji znał się osobiście.
  • W audycji Cafe "Muza" Christoph Eschenbach mówił również o roli dyrygenta, którego nazwał "pierwszym wśród równych".

Christoph Eschenbach urodził się w 1940 w Breslau, mieście, które dziś nosi nazwę Wrocław. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się już w wieku 11 lat, gdy zwyciężył w konkursie Steinway'a dla młodych pianistów.

Christoph Eschenbach - pianista, który został dyrygentem

Życie koncertującego pianisty nie dawało jednak Eschenbachowi pełni szczęścia. 51 lat temu, w 1972 roku, Christoph Eschenbach zadebiutował jako dyrygent, prowadząc III Symfonię Antona Brucknera.

Niespełna dziesięć lat później został pierwszym gościnnym dyrygentem orkiestry Tonhalle w Zurychu oraz London Philharmonic Orchestra, a wreszcie w 1988 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Houston Symphony Orchestra.

Ludwig van Beethoven - życiowy sejsmograf

Pod koniec lata tego roku Christoph Eschenbach po raz kolejny powrócił do miasta, w którym przyszedł na świat. W programie prowadzonego przez niego koncertu znalazła się między innymi muzyka Ludwiga van Beethovena.

- Jego symfonie towarzyszą mi przez całe życie. Na wielu etapach odgrywały kluczową rolę dla mojego dalszego rozwoju - mówił dyrygent podczas rozmowy z Jakubem Kuklą. - Dla mnie te kompozycje są jak sejsmograf życiowych zmian, dlatego moje spojrzenie na tę muzykę przez dziesięciolecia podlegało zmianom. Choć nie były to zmiany gruntowne i gwałtowne, dotyczyły raczej pewnych detali - dodał.

Czytaj także:

Christoph Eschenbach i Krzysztof Penderecki

We Wrocławiu zabrzmiała też muzyka wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

- Znałem go i bardzo go ceniłem i wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - stwierdził Christoph Eschenbach.

Został dyrygentem, ponieważ życie koncertującego pianisty nie dawało mu szczęścia. 51 lat temu, w 1972 roku, zadebiutował jako dyrygent prowadząc III Symfonię Antona Brucknera:

Dyrygent - pierwszy wśród równych

Na pytanie o to, jak zdefiniowałby rolę dyrygenta, Christoph Eschenbach odpowiada: "dyrygent to primus inter pares" (pierwszy wśród równych).

- Dyrygent przynosi ze sobą jakieś ujęcie interpretacyjne. Zna dzieło w każdym najdrobniejszym szczególe i swoją wizją, swoim odczytaniem dzieli się z orkiestrą za pomocą słów i przede wszystkim gestów. Dyrygent prowadzi muzyków przez swoją wersję, tym samym proponuje jakiś przebieg całej opowieści muzycznej - powiedział.

Maestro w bluzie

Christoph Eschenbach znany jest z tego, że na koncertach występuje w koszuli ze stójką i nigdy nie wkłada fraka. - W zasadzie jest to bluza ze sztywnym kołnierzykiem. Frak to strój, z którym jest za dużo ceregieli. Poza tym wydaje mi się nieco przestarzały - stwierdził.

Gość Dwójki w lutym skończy 84 lata, ale wciąż jest artystą chętnie zapraszanym w charakterze dyrygenta gościnnego przez najznakomitsze orkiestry i opery z całego świata. Przez ponad pięć dekad działalności artystycznej Christoph Eschenbach zgromadził imponującą dyskografię zarówno jako pianista, jak i dyrygent.


Posłuchaj
59:55 2023_11_05 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Maestro Christoph Eschenbach gościem Jakuba Kukli (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Christoph Eschenbach (dyrygent, pianista)

Data emisji: 5.11.2023

Godzina emisji: 10.00

mgc/aw


Czytaj także

Bohdan Wodiczko. "Dyrygent to najwierniejszy świadek swojej epoki"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 05:40
2 lipca 1911 roku w Warszawie urodził się Bohdan Wodiczko. Był nie tylko dyrygentem współpracującym z największymi w Polsce zespołami symfonicznymi, lecz także pedagogiem wykładającym między innymi w Państwowych Wyższych Szkołach Muzycznych w Krakowie, Łodzi czy Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Salwarowski - zapowiadał się na pianistę, został dyrygentem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 11:30
- Na lodowisku ktoś założył mi tzw. haka za nogi i przewróciłem się, podpierając się prawą ręką w taki sposób, że złamałem sobie gość strzałkową tuż nad przegubem. Mimo że składali mi to najlepsi chirurdzy w Krakowie, to jednak w prawej ręce przy szybkich ruchach do góry, przy pasażach, przy skokach pojawiał się duży ból - opowiadał w Cafe "Muza" dyrygent Jerzy Salwarowski.
rozwiń zwiń