Skrzypaczka Agata Szymczewska - zdolna i medialna [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 12:00
- W czasie pandemii zaczęłam nagrywać, w ogóle patrzeć, jak ja mówię, jak ja wyglądam, jak występuję przed kamerą czy przed mikrofonem. Byłam wobec siebie bardzo krytyczna, ale też zaczęłam bardzo mocno analizować to, jak to robią inni, czyli jak wy to robicie w Dwójce, jak robią to prezenterzy telewizyjni - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.

  • Bohaterką audycji była znakomita polska skrzypaczka Agata Szymczewska.
  • Artystka jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku.
  • Była to audycja z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Agata Szymczewska to artystka obsypana nagrodami. Jest laureatką Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. To prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet.

Medialna Agata Szymczewska

Niedawno skrzypaczka zasiadała w jury konkursu Młody Muzyk Roku, którego koncert finałowy był transmitowany w Dwójce. To w takich sytuacjach Agata Szymczewska objawia swoją kolejną umiejętność, jaką jest pewnego rodzaju medialność. Jak stwierdziła, w dzisiejszych czasach jest to ważne dla każdego artysty.

- Oczywiście niektórzy ludzie mają takie naturalne predyspozycje, żeby występować przed kamerą czy przed mikrofonem. Nie peszy ich to, nie stresuje do tego stopnia, że nie wiedzą, co mają powiedzieć. Ale wydaje mi się, że w moim przypadku to jest jednak też ciężka praca, ponieważ moje początki były dość dramatyczne. Pierwsze wywiady, których udzielałam... no nie chciałabym do tego wracać, bo to się raczej nie nadaje do jakiejkolwiek publikacji - przyznała.

Skrzypaczka Agata Szymczewska i prowadzący Andrzej Sułek Skrzypaczka Agata Szymczewska i prowadzący Andrzej Sułek

Czytaj także:

Agata Szymczewska stwierdziła, że przełom nastąpił u niej w trakcie pandemii. - Życie przeniosło się rzeczywiście do internetu, do radia, do telewizji. Ja wtedy rzeczywiście zaczęłam nagrywać, w ogóle patrzeć, jak ja mówię, jak ja wyglądam, jak występuję przed kamerą czy przed mikrofonem - mówiła skrzypaczka. - Byłam wobec siebie bardzo krytyczna, ale też zaczęłam bardzo mocno analizować to, jak to robią inni, czyli jak wy to robicie w Dwójce, jak robią to prezenterzy telewizyjni. Przyglądałam się, jak oni wyglądają, jak mówią, jak gestykulują. Później w domu, gdzieś przed tym lustrem, trochę sobie ćwiczyłam - wyjaśniała.


Posłuchaj
51:13 Dwojka_Cafe_Muza_2024_05_26-10-00-26.mp3 Skrzypaczka Agata Szymczewska - zdolna i medialna (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Skrzypce od Anne-Sophie Mutter

W przebiegu intensywnej działalności artystycznej Agata Szymczewska dzieliła scenę m.in. z Krystianem Zimermanem, Anne-Sophie Mutter, Marthą Argerich, Maximem Vengerovem oraz współpracowała z dyrygentami, takimi jak Seiji Ozawa, sir Neville Marriner czy Andrey Boreyko.

Aktualnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku, instrumencie wypożyczonym dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agata Szymczewska (skrzypaczka)

Data emisji: 26.05.2024

Godzina emisji: 10.00

mgc/mat. pras./wmkor

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Krzysztof Penderecki jest wielkim darem dla świata

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 10:00
- Uświadomiłam sobie właśnie wczoraj, podczas uroczystości upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas - mówiła Anne-Sophie Mutter. Znakomita niemiecka skrzypaczka otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs im. Witolda Lutosławskiego. Anne-Sophie Mutter: chciał dla mnie pisać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:11
Z początkiem maja startuje 12. Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Anne-Sophie Mutter opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" o kulisach pracy z tym wybitnym polskim kompozytorem oraz jego wpływie na muzyków.
rozwiń zwiń