Marlis Petersen w operze "Salome" Richarda Straussa

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 15:09
W audycji "Opera pod gwiazdami" wysłuchaliśmy jednej z najciekawszych oper niemieckiego kompozytora późnego romantyzmu. W roli tytułowej - słynna niemiecka sopranistka. Premierowe nagranie przedstawienia w Monachium wyreżyserował Krzysztof Warlikowski, a scenografię przygotowała Małgorzata Szczęśniak.
Marlis Petersen
Marlis PetersenFoto: Mat. prasowe/Yiorgos Mavropoulos

Biblijną historię polski artysta przeniósł w czasy II Wojny Światowej. Bohaterami są Żydzi, których życie wisi na włosku i którzy próbują uniknąć schwytania przez nazistów oraz bogacz, który chce na tym zrobić interes. "Moim celem była próba rekonstrukcji miejsca i czasu w którym człowiek jest zamknięty, nie może się ruszyć, jest skazany na zagładę. Życie jest nic niewarte. Obok może leżeć trup, ale nikt się tym nie przejmuje. Można nawet poprosić o czyjąś głowę, bo co z tego, skoro i tak wszyscy zginiemy" - mówił Warlikowski.

Program: 

Ryszard Strauss Salome op. 54, opera w jednym akcie, libretto kompozytora wg dramatu Oscara Wilde’a (27.06.2019, Monachijski Festiwal Operowy, Teatr Narodowy, Monachium)

wykonanie: Wolfgang Ablinger-Sperrhacke - tenor (Herod), Michaela Schuster - mezzosopran (Herodiada), Marlis Petersen - sopran (Salome), Wolfgang Koch - baritone (Jokanaan), Pavol Breslik - tenor (Narraboth), Rachael Wilson - kontralt (Paź Herodiady), Milan Siljanov - bas (Przybysz z Kapadocji), Bayerisches Staatsorchester, dyr. Kirył Petrenko

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami 

Prowadził: Maciej Łukasz Gołębiowski

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 20.00

am/mko

Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski recital Szymona Komasy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 16:56
Gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie światowej sławy baryton, wszechstronny śpiewak koncertujący w prestiżowych teatrach na całym świecie. 17 października w Teatrze Studio wystąpi z pierwszym warszawskim koncertem, podczas którego wykona wiele słynnych pieśni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Józef Orliński: jeżeli się czegoś chce, to się uda

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:00
- Jestem wyznawcą teorii, że jeśli czegoś chcesz, to osiągniesz. Trzeba iść twardo i się nie dawać. Czy to życie prywatne, czy rodzinne, kariera – wszystko jest do zrobienia, tylko trzeba chcieć. Oczywiście, trzeba mieć też support od najbliższych – to jest istotne. Ja mam szczęście, że moja rodzina bardzo mnie wspiera, więc to mi daje moc - mówił w Dwójce słynny śpiewak operowy.
rozwiń zwiń