REKLAMA

"All The Things You Are" na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 15:44
Wiele różnych wersji jednego z najpopularniejszych standardów jazzowych - piosenki Jerome'a Kerna "All the things you are" - usłyszeliśmy w audycji "Kalambury z partytury". Pojawiło się sporo fascynujących historii i ciekawej muzyki...
Utwór All the Things You Are został skomponowany do musicalu Very Warm for May
Utwór "All the Things You Are" został skomponowany do musicalu "Very Warm for May"Foto: Marcin Zawada

"All the Things You Are" to kompozycja amerykańskiego kompozytora muzyki rozrywkowej Jerome'a Kerna.

Urodzony w 1885 roku muzyk uczył się gry na fortepianie najpierw w domu rodzinnym, a następnie w New York College of Music. Sławę przyniósł mu wystawiony w 1927 roku na Broadwayu musical "Show Boat". Jest twórcą muzyki do 37 musicali. Za kompozycje "The Way You Look Tonight" (1936) i "The Last Time I Saw Paris" (1941) otrzymał Oscary.

Z kolei słowa do utworu napisał Oscar Hammerstein, urodzony w Nowym Jorku amerykański tekściarz, librecista i twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oscara w kategorii najlepsza oryginalna piosenka, współpracował z Jeromem Kernem przy wspomnianym musicalu "Show Boat".

Utwór "All the Things You Are" stał się jednym z najpopularniejszych standardów jazzowych. Został skomponowany do musicalu "Very Warm for May", wystawionego w 1939 roku. Pierwszymi wykonawcami byli: Hiram Sherman, Frances Mercer, Hollace Shaw i Ralph Stuart. 

Zabrzmiał także w filmie "Broadway Rhythm" z 1944 roku, również w czołówce komedii romantycznej "A Letter for Evie" z 1945 roku. 

Posłuchaj
120:02 2022_09_11 17_00_01_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 "All The Things You Are" na wiele sposobów (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 03:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 1 września 1977 roku zmarł Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Konglomerat muzycznych osobowości". Adam Sztaba o utworze "Mamy siebie"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:25
Utwór "Mamy siebie" to najnowsza kompozycja Adama Sztaby, która jest niezwykłym gestem solidarności polskich artystów z narodem ukraińskim. - Idea była taka, mówiąc o artystach, którzy wzięli udział w tej piosence, żeby pokazać jak najlepszą część siebie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Sztaba. 
rozwiń zwiń