Polskie Radio
Section05
Jedynka Ukraina

"Przemówienie było pełne symboli". Echa wizyty Zełenskiego w Polsce [POSŁUCHAJ]

Wołodymyr Zełenski złożył dziś pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Tematami rozmów podczas spotkań z polskim prezydentem i szefem rządu były m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Prezydent Ukrainy wspólnie z Andrzejem Dudą wygłosił również przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Michał Strzałkowski Ukraina Jedynka Ukraina Paweł Lekki ŚWIAT Europa

"Sygnały ze strony UE i NATO zwiększają prawdopodobieństwo woli politycznej". Ekspert o przekazywaniu Ukrainie amunicji

Thierry Breton apeluje do państw Unii Europejskiej o jak najszybsze przekazywanie Ukrainie amunicji. - Ten element przestrzeni amunicyjnej, wydajności i pomocy wojskowej będzie kluczowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24 i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata polityka Ukraina Jacek Raubo Adam Eberhardt Jedynka Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie Europa

"Polska jest bardzo ważnym i cennym partnerem". Szef brytyjskiego MSZ o pozycji Polski w NATO

- Polska udowodniła, że jest bardzo ważnym i cennym partnerem, jeśli chodzi o samoobronę w ramach NATO i obronę Ukrainy przed rosyjską inwazją. Jestem przekonany, że to się nie zmieni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Ukraina Wielka Brytania Adam Dąbrowski Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie James Cleverly ŚWIAT Europa

Trwają walki o Bachmut. Ekspert: z dawnego, 70-tysięcznego miasta zostały zgliszcza

Ukraińska armia nie wycofuje się z Bachmutu i, jak przekazuje ukraińskie dowództwo, będzie tam wzmacniać swoje pozycje. Rosjanie atakują miasto z trzech kierunków i kosztem poważnych strat własnych próbują je otoczyć. - To tu skoncentrowała się całość możliwości rosyjskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa Jedynka Ukraina Ukraina Rosja

Mija rok od wybuchu wojny. Polacy otworzyli serca dla Ukraińców

Rok napaści Rosji na Ukrainę to ogromny dramat Ukraińców, ale i otwarte serca, domy oraz portfele wielu Polaków oraz poświęcony czas. - Nie myślałem, że będziemy mieli do czynienia z tak ogromną falą empatii i humanitaryzmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Mikołajczyk z Polskiego Czerwonego Krzyża. Gość Jedynki dodaje, że pomoc jest nadal potrzebna.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Polski Czerwony Krzyż

"Degradacja w każdym wymiarze". Profesor Grochmalski o Federacji Rosyjskiej

- Rosja już przegrała tę wojnę w wymiarze politycznym, gospodarczym i militarnym. Kwestia tylko tego, jak długo Rosjanie będą w stanie utrzymywać ten konflikt w takim stanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Więcej świata Paweł Lekki Jedynka Ukraina Rosja Andrzej Anusz Piotr Grochmalski ŚWIAT

Prezydent Ukrainy w Białym Domu. Ekspert: to nie jest wizyta kurtuazyjna

Prezydent Ukrainy składa wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z Joe Bidenem. - Cel podróży został wybrany nieprzypadkowo. Zełenski wyjechał z wizytą do Waszyngtonu, natomiast Putin - do Łukaszenki do Mińska. To pokazuje skalę poparcia prezydenta Ukrainy i walczącej Ukrainy, a z drugiej strony desperację Putina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja ŚWIAT Walenty Baluk Radosław Pyffel USA Joe Biden Jedynka Ukraina Ukraina

Będą kolejne sankcje przeciwko Rosji? "Uwzględniono m.in. zakaz eksportu dronów"

Trwają dyskusje nad dziewiątym pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Pakiet zakłada między innymi poszerzenie liczby osób objętych sankcjami, między innymi o ludzi zaangażowanych w porywanie ukraińskich dzieci i kradzież zboża. - Jest też m.in. zakaz eksportu na rynek rosyjski dronów czy środków paraliżujących - zwraca uwagę prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski sankcje Unii Europejskiej Rosja Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie Europa wojna 2022 Ukraina ŚWIAT

"Zadzior". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

To historia grupy osób o różnych zawodach, głównie przedsiębiorców z Wielkopolski, którzy nadal z zapałem i częstotliwością godną podziwu jeżdżą z pomocą humanitarną na Ukrainę. Są bardzo skuteczni. Potrafią uzbierać pieniądze na zakup aż 23 karetek pogotowia czy generatorów. Stąd tytuł reportażu: "Zadzior", od ich postawy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Ukraina Adam Bogoryja-Zakrzewski Jedynka Ukraina

"Pomoc materialna ratuje życie". Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia

Minęło już 9 miesięcy od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Ukraińcy cały czas potrzebują naszego wsparcia. - Pomoc materialna w tej chwili ratuje życie. Jest ona teraz najważniejsza, ponieważ zbliża się zima, a widzimy jak Rosjanie brutalnie niszczą ukraińską infrastrukturę energetyczną - mówi Anton Marczyński, szef Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia. W jaki sposób możemy pomóc?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Anton Marczyński

Wojna na Ukrainie. Rosjanie niszczą zabytki i dzieła sztuki

Od lutego na Ukrainie toczy się wojna. Rosyjskie pociski zagrażają przede wszystkim ludziom, ale również zabytkom. - Wielu młodych konserwatorów służy w ukraińskiej armii na wschodzie kraju. Są świadkami niszczenia obiektów zabytkowych. W tym momencie są po prostu bezsilni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusza Smaza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukraińcy starają się jednak zabezpieczać część pomników i zabytków przed rosyjskim agresorem.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina zabytki Rosja Patryk Michalski Magda Mikołajczuk

USA przekażą kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Wałkuski: pomoc będzie kontynuowana

Pentagon ogłosił zatwierdzenie nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mld dolarów. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Joe Biden. - To jest już 24. pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukraińców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Ukraina Jedynka Ukraina Marek Wałkuski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Ekspert: Polska ma tu do odegrania bardzo ważną rolę

Podczas konferencji na temat powojennej odbudowy Ukrainy w Berlinie padły ważne deklaracje. - Planowanie odbudowy jest jasnym sygnałem politycznym, że Zachód wierzy, iż Ukraina się obroni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Andrzej Anusz Niemcy Ukraina Jedynka Ukraina Marcin Roszkowski

Łukaszenka zdecydował o tajnej mobilizacji. Ekspert: Białorusini nie chcą angażować się w wojnę na Ukrainie

Aleksander Łukaszenka podjął decyzję o przeprowadzeniu na Białorusi ukrytej mobilizacji w celu uzupełnienia składu osobowego jednostek bojowych - informuje w piątek niezależna Nasza Niwa, powołując się na źródła w armii. Jak informuje portal, mobilizacja będzie się odbywać pod pretekstem "sprawdzianu zdolności bojowych" i na pierwszym etapie nie będzie ona obejmować dużych miast.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Białoruś wojna 2022 Michał Strzałkowski Europa

"Białoruś jest państwem agresorem". Prof. Boćkowski o współpracy Łukaszenki z Kremlem

Unia Europejska wezwała Białoruś do zaprzestania wspierania rosyjskich ataków na Ukrainę i zagroziła Łukaszence ostrymi sankcjami. - Od 24 lutego Białoruś, pomimo że na Ukrainie nie ma oficjalnie żołnierzy białoruskich, jest państwem agresorem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Maciej Milczanowski Białoruś Europa wojna 2022 Daniel Boćkowski