Andrzej Juszczyk: u Conrada i u Lema człowiek stoi wobec wezwania, któremu musi podołać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:17
- Lem wzoruje losy swojego bohatera na tym, co dzieje się u Conrada, można patrzeć na Pirxa jak na kosmicznego Marlowa - mówił na antenie Dwójki profesor Andrzej Juszczyk, literaturoznawca.  
Joseph Conrad
Joseph ConradFoto: Polona.pl

Posłuchaj
10:55 2021_06_07 16_46_00 Literackie witaminy/Dwójka Andrzej Juszczyk i jego ulubione lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Według Andrzeja Juszczyka, znawcy twórczości Josepha Conrada, powieść przez niego rekomendowana może zachęcić do sięgnięcia po książki tego autora. - "Tajny agent" to powieść zaskakująca jak na jego twórczość, jest literaturą wymagającą drugiego spojrzenia. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być rzecz trudna, sprzed stu lat. Potem okazuje się, że jest to jedyna w dorobku Conrada powieść sensacyjna, na dodatek o ciągle atrakcyjnym temacie. To, co się rysuje na początku, na pewno się zmieni, u niego zawsze tak jest. Głównym bohaterem powieści nie jest wcale pan Verloc, lecz jego żona, która prawie się nie odzywa na kartach książki - podkreślił gość Dwójki.  

Czytaj też:

Kolejną lekturą przypomnianą w audycji były "Opowieści o pilocie Pirxie" Stanisława Lema. - Od wczesnego dzieciństwa byłem absolutnym fanem twórczości Lema. Jako młody czytelnik niechętnie sięgałem akurat po ten zbiór, aż kilka miesięcy temu do niego wróciłem i byłem zaskoczony jak dobra to książka. To jest świetnie przemyślana koncepcja, zbiór powstający w długim czasie, mówiący tyle o świecie. Pirx wykonuje zwykłą robotę, dopiero teraz to doceniłem. Ma dowieźć towar na miejsce, a nie zbawiać ludzkość - zaznaczył literaturoznawca.

Pirx żyje w świecie wysoce zaawansowanej technologii, lotów w kosmos, podboju wszechświata, a musi borykać się z banalnymi problemami, jak np. przeciekający kran. - Jest tutaj bardzo wiele sytuacji, które nie mają nic wspólnego z literaturą science fiction. "Opowieści" również wymagają owego drugiego spojrzenia, ważne jest to, jak człowiek odnajduje się w tym kosmosie, podobnie jak marynarz na morzu u Conrada - dodał Andrzej Juszczyk.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Andrzej Juszczyk (literaturoznawca)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mo

Czytaj także

Dionisios Sturis: czekam z utęsknieniem na moment kiedy będzie można podróżować

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 22:45
- Jestem przede wszystkim czytelnikiem reportażu, zacząłem też uprawiać tę sztukę. To trudny czas dla reportażu, niełatwo dotrzeć na miejsce, porozmawiać z ludźmi bezpośrednio - mówił urodzony w Grecji, ale wychowany i mieszkający głównie w Polsce pisarz i dziennikarz Dionisios Sturis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktor Dłuski: praca nad książką jest swego rodzaju sprawdzianem dla tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:00
- My tłumacze czytamy lektury, które mają nam jakoś pomóc w naszej pracy - mówił na antenie Dwójki Wiktor Dłuski, tłumacz i publicysta.
rozwiń zwiń