REKLAMA

Robert Ziębiński: lockdown upłynął mi w sennych amerykańskich miasteczkach

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 19:30
- Mam taką maniakalną potrzebę bezustannego grzebania po antykwariatach i wyciągania różnych cudów, które się w Polsce ukazały, a wszyscy o nich zapomnieli, tak jak np. powieść Davida Morrella "Totem". To historia o małym miasteczku, w którym zaczyna dziać się coś złego - opowiadał w Dwójce dziennikarz i pisarz.
Okładka książki Totem
Okładka książki "Totem"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
08:57 _PR2_AAC 2020_06_25-16-45-13.mp3 Robert Ziębiński poleca swoje ulubione książki (Literackie witaminy/Dwójka)

Robert Ziębiński przyznał, że w ciągu ostatnich miesięcy sięga wciąż po stare książki. Jego zdaniem bierze się to z tęsknoty za swobodnym wychodzeniem z domu i spotkaniami ze znajomymi. - Na pewno literatura rozrywkowa odrywa nas od problemów i od tego, co nas otacza. Daje możliwość, żeby na kilka godzin czytania odciąć się i być w świecie, w którym dobry bohater walczy ze złem - mówił.

Jedną z takich lektur, po które w ostatnim czasie sięgnął pisarz, był m.in. "Totem" Davida Morrella. Gość audycji wyjaśnił, że jest to amerykański horror o klasycznej konstrukcji. - Bardzo zgrabnie napisana książka, jak się ją bierze do ręki, to odkłada się już skończoną - opowiadał Robert Ziębiński. Zarekomendował również powieść "Ostatni seans filmowy" Larry'ego McMurtry'ego, której akcja również rozgrywa się na amerykańskiej prowincji, gdzie jednak nie ma potworów, a są młodzi ludzie wkraczający w świat dorosłości. - Są smutni i rozgoryczeni, tak jak miasteczko, w którym żyją. Ja tę powieść uwielbiam.

- Wygrzebałem sobie jeszcze książkę "Intruz", o której kompletnie zapomniałem, autorstwa Fredrica Browna – klasyka fantastyki amerykańskiej. Tam też jest małe miasteczko w Stanach Zjednoczonych, ale nie ma żadnych quasi wilkołaków ani potwornej dorosłości, natomiast jest UFO, z którego wysiada coś dziwacznego i to coś ma złe zamiary wobec nas, Ziemian. To jest taka wycieczka do świata, którego już nie ma, w którym ludzie ze sobą rozmawiają w takiej narracji, którą ja lubię i staram się stosować u siebie - dodał.

Robert Ziębiński (ur. 1978 r.) jest polskim pisarzem i publicystą. Opublikował m.in. "Wspaniałe życie", "Dżentelmen". Jest również autorem "Sprzedawcy strachu" - pierwszej polskiej monografii poświęconej twórczości Stephena Kinga. W 2019 roku ukazała się również jego druga książka "Stephen King. Instrukcja obsługi".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Robert Ziębiński

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Dominika Słowik: to dobry czas na sięgnięcie po prozę amerykańską

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:25
- Ze względu na rewolucyjne wydarzenia, które możemy obserwować w Stanach Zjednoczonych, krąży teraz dużo polecanych zewsząd lektur, dotyczących strukturalnego rasizmu w USA, jednak głównie są to książki historyczne i eseistyczne. Natomiast są powieści, które świetnie podchodzą do tego tematu od strony fikcji - mówiła w Dwójce pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Wyszogrodzki: Orhan Pamuk rozszerza spektrum naszej kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:52
- Orhan Pamuk wywodzi się z głównego pnia literatury europejskiej, jak Dostojewski, Mann czy Proust, ale wprowadza pewien element egzotyki, który dla mnie jest szczególnie atrakcyjny - mówił w audycji "Literackie witaminy" tłumacz, dziennikarz, autor książek, felietonów i tekstów piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Fiedorczuk: czasu było mniej, ale czytam zawsze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:55
- Niestety czasu więcej nie miałam, to może paradoks pracy w literaturze czy w ogóle intelektualnej. Proszono mnie o polecanie literatury, a ja sama ledwo nadążałam z obowiązkami, ale czytałam - mówiła o czasie izolacji pisarka, tłumaczka i krytyk literacki Julia Fiedorczuk.
rozwiń zwiń