Jakub Ćwiek: komiks jest kompletną i bardzo dojrzałą formą

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:00
- Komiks z jednej strony zawiera literaturę najwyższych lotów, bo wybitni twórcy potrafią w znakomity i zwięzły sposób w tych wąskich dymkach zawierać bardzo mocną, wstrząsającą literaturę. Z drugiej strony mamy tutaj prawdziwe dzieła sztuki, które ogląda się z uwagą - mówił w Dwójce pisarz i scenarzysta.
Jakub Ćwiek
Jakub ĆwiekFoto: Magdalena Bednarek/grafika Polskie Radio

Posłuchaj
08:56 _PR2_AAC 2020_07_08-16-45-58.mp3 Jakub Ćwiek o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

Jakub Ćwiek zdradził, że jest miłośnikiem komiksów, które wielu czytelnikom kojarzą się z nieco infantylną formą literatury. - Komiks odkrywaliśmy bardzo gwałtownie w latach 90., gdzie pojawiały się niezbyt wyselekcjonowane zeszyty komiksowe z superbohaterami, ale też "Kaczory Donaldy", które mocno wpłynęły na czytelnictwo wśród najmłodszych. I to rzucało pewien obraz starszym, czym ten komiks jest, ale ten obraz jest fałszywy - podkreślił pisarz.

Gość audycji szczególnie zwrócił uwagę na serię komiksów Criminal, autorstwa scenarzysty Eda Brubakera i ilustratora Seana Phillipsa. - To szereg opowieści, które można czytać niezależnie, ale które splatają się ze znakomitą neo-noirową opowieścią o przestępcach, policjantach, honorze i jego braku, walce o lepsze jutro. Te historie można przeczytać w ciągu kwadransa, czasem w pół godziny, a każda z tych historii dopowiada pozostałe i buduje tak niesamowity konstrukt, że z jednej strony to przerażająca wizja świata, a z drugiej jest to historia, w którą cały czas coraz mocniej chce się wnikać.

Jakub Ćwiek polecił również książkę "Rudy" Jacka Ketchuma, czyli przejmującą historię, w której głównym bohaterem jest walczący o sprawiedliwość weteran wojenny. - Chuligani zabijają mu psa i on próbuje wymierzyć sprawiedliwość wszystkimi możliwymi sposobami, ale odkrywa, że nie jest to możliwe. To także powieść o odkupieniu przez przyjaźń z czworonogiem. Ketchum jest w Polsce średnio znanym pisarzem, natomiast w Stanach Zjednoczonych to autor – nie boję się tego słowa – kultowy.

Jakub Ćwiek (ur. 1982) to polski pisarz, publicysta, scenarzysta, autor powieści fantastycznych, kryminałów i thrillerów. Niedawno gościł na antenie Dwójki, opowiadając o swojej najnowszej książce "Topiel".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jakub Ćwiek

Data emisji: 8.07.2020

Godzina emisji: 16.45