Wojciech Dutka: piszę powieści, ale uwielbiam czytać literaturę faktu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:00
- Z uwagi na fakt, że piszę powieści, czytam inne gatunki, uwielbiam literaturę faktu - wyznał Wojciech Dutka, autor sensacyjnej powieści historycznej "Kurier z Teheranu" o Antonim Mokrzyckim. W "Literackich witaminach" polecił biografię Bieruta, Pol Pola oraz reportaż o wyprawie Georgea Malloryego w Himalaje w 1924 roku.
Wojciech Dutka
Wojciech DutkaFoto: archiwum prywatne

Posłuchaj

09:00 _PR2_AAC 2020_07_22-16-45-55.mp3 Wojciech Dutka poleca literaturę faktu (Literackie witaminy/Dwójka)

Nawiązując do lockdownu pisarz podkreślił, że książka papierowa nie umarła, będzie żyła, ale pojawiają się jej inne formy np. elektroniczna na czytniki czy audiobook. Koronawirus okazał się nie tylko wyzwaniem logistycznym dla marketingu wydawniczego, ale też szansą, by dotrzeć do trochę innych czytelników. Księgarnie internetowe działały i ruch wydawniczy się odbywał - mówił gość Kingi Michalskiej. - Troska tych, którzy kochają książki ogniskowała się na kulturze słowa pisanego, żeby ją propagować i żyć książkami oraz tym, co one ze sobą niosą. Z uwagi na fakt, że piszę powieści, czytam inne gatunki, uwielbiam literaturę faktu - przyznał autor "Kuriera z Teheranu" .

Na początek polecił reportaż historyczny Piotra Lipińskiego "Bierut. Kiedy partia była bogiem". Postać, która w pewnym sensie jest postacią mroczną, symbolizującą najczarniejszy okres stalinowskiej Polski.

Bolesław Bierut. Twarz stalinizmu w Polsce >>>

Jego próba się broni, bo Lipiński ma po pierwsze bardzo mocno zinternalizowany warsztat historyczny, znakomicie porusza się w źródłach historycznych, potrafi je odczytywać i wyłuskiwać z nich smaczki. Autor, pisząc reportaż biograficzny o Bierucie, pokusił się o zaprezentowanie swojej własnej wizji środowiska, które Bieruta wyniosło do władzy. Bierut zostaje też pokazany z perspektywy osobistej, do której Lipiński dociera. Dociera do syna Bieruta, który musiał, za radą ojca, zmienić nazwisko. Ale pokazuje Bieruta z relacji mało znanych np. z Małgorzatą Fornalską.

- Jest to książka, która pokazuje Polskę w latach 50. XX w., jest fotografią epoki. Można się z niej nie tylko sporo dowiedzieć, ale jest ona napisana znakomicie pod względem warsztatowym ocenił Wojciech Dutka.

Rozliczenia zbrodni Czerwonych Khmerów >>>

Drugą polecaną przez gościa "Literackich witamin" książką jest monumentalna "Pol Pot. Pola śmierci" Philipa Shorta, brytyjskiego dziennikarza piszącego o Dalekim Wschodzie. Książka będąca biografią i opowieścią o Pol Pocie, dyktatorze Czerwonych Khmerów w Kambodży w latach 70. XX w.

Pol Pot - krwawy dyktator Kambodży >>>

Książka jest o Saloth Sarze, bo tak naprawdę nazywał się Pol Pot, ale jednocześnie jest taką wielką panoramą tego wielkiego azjatyckiego kraju, opartego na bardzo głębokim etosie buddyjskiej kultury.

Philip Short pokazuje nie tylko kambodżańskie realia polityczne, związane z toczącą się obok Kambodży wojną w Wietnamie, ale też głęboki kontekst społeczny i polityczny. - Książka dała mi dużą dozę wiedzy o Azji - zaznaczył Dutka.

Leszek Cichy: podzielam zachwyt Mallory'ego nad Everestem >>>

Trzecia warta uwagi pozycja, to książka Wadea Davisa "Into the Silence: The Great War, Mallory and the Conquest of Everest". To jest książka, która tylko z pozoru traktuje o wielkiej wyprawie Georgea Malloryego w Himalaje w roku 1924. Książka jest portretem całego środowiska, z którego Mallory się wywodził: osób po znakomitych brytyjskich uniwersytetach, osób ze złamanymi kręgosłupami przez koszmar Wielkiej Wojny. To też zarazem ciekawe studium kolonializmu.

Himalaje w Polskim Radiu >>>

Wade Davis pokazuje uwarunkowania społeczne i kulturowe, jakie wiodły Brytyjczyków do podboju tego trzeciego ostatniego, niezdobytego jeszcze bieguna wysokości.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Wojciech Dutka, pisarz i historyk, autor powieści historycznych i sensacyjnych

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 07:00
- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
rozwiń zwiń