Prof. Ewa Paczoska: jestem entuzjastką książek Eleny Ferrante

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:45
- Wydawało mi się, że ta autorka napisała już wszystko o dojrzewaniu, zwłaszcza o kobiecym dojrzewaniu w swojej serii neapolitańskiej, którą otwiera "Genialna przyjaciółka". Ale powieść Ferrante "Zakłamane życie dorosłych" uwyraźnia pewne nowe aspekty tego zdawałoby się wyeksploatowanego tematu - mówiła w Dwójce profesor historii literatury polskiej i poetka Ewa Paczoska.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
09:21 _PR2_AAC 2020_10_01-16-48-01.mp3 Książkowe polecenia prof. Ewy Paczoskiej (Literackie witaminy/Dwójka)

Powieść "Zakłamane życie dorosłych" Eleny Ferrante to historia młodej dziewczyny, która wchodzi w okres dojrzewania. - Bohaterka przeżywa ten czas jako dramatyczne i traumatyczne spotkanie z zakłamaniem, które w jej oczach jest znakiem rozpoznawczym świata dorosłych i jednocześnie przepustką do tego świata. W jej oczach to oznacza godzić się na mistyfikację, półprawdy i w końcu jawne kłamstwa - podkreśliła prof. Ewa Paczoska.

Jej zdaniem w powieści uderza intensywność i dynamika procesu dojrzewania młodej bohaterki. - Czyta się to z zapartym tchem, chociaż jest to w gruncie rzeczy opowieść bez zdarzeń, skupiona całkowicie na akcji wewnętrznej i procesie, który bohaterka nazywa "mozolnym poznawaniem świata dorosłych" - wyjaśniła.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Ewa Paczoska (profesor historii literatury na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 1.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Literatura i okrucieństwo historii. Erich Maria Remarque

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 22:00
- Remarque’a musimy widzieć w kontekście jego życiorysu i pozycji w literaturze niemieckiej, a jest on autorem, który ma swój specyficzny język i styl. Oczywiście, nie jest to autor formatu Tomasza Manna, ale w kategorii literatury popularnej to jest po prostu klasyk. Tak jak on pisali też inni, ale po niemiecku przed nim chyba nikt - mówił w Dwójce Ryszard Wojnakowski, tłumacz wielu powieści niemieckiego pisarza, którego 50. rocznica śmierci przypadała 25 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kańtoch: czytam to, co lubię pisać

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:43
- Moje ulubione lektury to kryminały, fantastyka, głównie książki z pogranicza. Z zagranicznych pisarzy lubię Tanę French z Irlandii, a z polskich moim zdecydowanym faworytem jest Wojciech Chmielarz - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia autorka kryminałów i książek o tematyce fantastycznej.
rozwiń zwiń