Maciej Melecki: czytanie jest moim życiowym tlenem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:47
Czas pandemii wyostrza zmysły, wyostrza refleksję, wyostrza namysł nad samym życiem. Nad jego znikliwością, zniszczalnością… To piętnuje, gdy idzie o tryb lekturowy oraz samo pisanie wierszy - mówił Maciej Melecki, poeta, krytyk, dyrektor Instytutu im. Rafała Wojaczka w Mikołowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

Posłuchaj
09:00 25.01 literackie witaminy.mp3 Maciej Melecki o lekturze Ciorana, Markiewicza, Próchniaka i Kremzy (Literackie witaminy/Dwójka)

Rok 2021, któremu patronują Norwid, Baczyński, Różewicz i Lem, ma również innych literackich bohaterów. W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Rafała Wojaczka i to właśnie na tej rocznicy skupią się działania promocyjne Mikołowskiego Instytutu.

Mieszkanie Wojaczka kipi literaturą
737fa2e3-4bb7-48cd-b066-036f1baa6222.jpg
Mieszkanie Wojaczka kipi literaturą

Spuścizna Wojaczka - poety, prozaika zaliczanego do grona poetów przeklętych - ma jednak wiele punktów wspólnych z literackimi patronami 2021 roku. - Wojaczek był zakotwiczony w twórczości Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza - tłumaczył Maciej Melecki, który w audycji opowiadał nie tylko o Rafale Wojaczku, ale także o swoich tegorocznych literackich podróżach.

Proza

- To jest książka nieprawdopodobna, zupełnie niespodziewana - tak o Oknie na Nic Emila Ciorana mówił Melecki. Opowiada on, że jeszcze do niedawna wszystko wskazywało, iż ostatnim utworem napisanym przez filozofa w jego ojczystym, rumuńskim języku są Dywagacje.

Odnalezienie Okna na Nic postawiło pytanie o kolejność dzieł. - Jest to książka, która druzgocze, obezwładnia dalekosiężną wizją losu i bytu ludzkiego - przekonywał gość audycji.

Poezja i krytyka

Wybór wierszy Jarosława Markiewicza zebranych w tomie Aaa!… 111 wierszy jest kolejną publikacją, na którą zwraca uwagę gość audycji. Podkreśla szczególną wartość posłowia do zbioru, które nakreślili Rafał Wawrzyńczyk, Dawid Kujawa i Jakub Skurtys. - Autorzy Ci wykazują, że Markiewicz może uchodzić za patrona współczesnej młodej poezji - twierdzi Melecki.

Kolejną książką krytyczno-literacką, na którą zwraca uwagę gość audycji jest Promieniowanie tła Pawła Próchniaka. To erudycyjna książka o sile i głębi poezji. Zbiór esejów wybitnego literaturoznawcy ukazujący, jak czytać wiersze i jak czerpać z nich radość, zrozumienie, mądrość - czytamy na stronie wydawcy.

Ostatnią lekturą, o której opowiada Melecki, jest tom poetycki z wyborem wierszy Arkadiusza Kremzy z lat 1997-2020 Mokre szwy. - To jest dla mnie rzecz bliska, osobista - mówi gość audycji, przyjaciel zmarłego w wypadku samochodowym w zeszłym roku poety, autor posłowia, który sam dokonał wyboru wierszy.

- Przyjrzałem się całej drodze twórczej Arkadiusza Kremzy. Sądzę, że był to jedyny gest, jaki mogłem wykonać, dziękując mu za jego życie, za jego twórczość - mówi. Gość audycji tłumaczy, iż jest to poezja meandrująca, przechodząca przez różne fazy, ale złączona w jedną publikację - wykazująca niesamowitą konsekwencję.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Maciej Melecki (poeta, krytyk)

Data: 25.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Odkryto nieznaną twórczość Rafała Wojaczka. To poezja i opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 21:42
Ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane, znajduje się w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Dwa tygodnie temu znaleziska dokonali Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego oraz badacz literatury Konrad Wojtyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odkryto nieznane teksty Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 18:10
W "Notatniku Dwójki" opowiemy o odnalezionych niedawno we wrocławskim Ossolineum nieznanych wierszach i opowiadaniach poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teczka Wojaczka. Odkrycie czy fatalne przeoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 15:00
– Te utwory mogłyby zostać odnalezione już 12 lat temu – mówił Konrad Wojtyła o nieznanych tekstach Rafała Wojaczka, które odkrył niedawno wspólnie z Maciejem Meleckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Poremba o twórczości Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 09:30
- Poczułem, że ta książka to coś, co jest mi strasznie bliskie, trudne do nazwania. Nie wyobrażałem sobie życia bez niej - opowiadał fotograf Jacek Poremba o pierwszym wydaniu utworów Rafała Wojaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie te czasy". Nieznane utwory Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o niedawno opublikowanej książce zawierającej poetyckie i prozatorskie utwory poety, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
rozwiń zwiń