Literackie podróże Juliusza Pielichowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:54
- Jednym z najważniejszych, pandemicznych wymiarów lektury jest próba wyjścia poza bieżącą sytuację, oderwania się od tych okoliczności, w których wszyscy, już od roku utknęliśmy - mówił w "Literackich witaminach" Juliusz Pielichowski polecając lektury, które zabierają w literacką podróż.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89


Posłuchaj
09:21 Literackie witaminy 2021_04_07-16-47-22.mp3 Juliusz Pielichowski i jego "literackie witaminy" na czas pandemii (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Juliusz Pielichowski - tłumacz, krytyk i poeta pracuje nad tłumaczeniem dzienników Henryka Davida Thoreau i to twórczość właśnie tego autora stała się punktem wyjścia do literackich rekomendacji gościa radiowej Dwójki.

- Dla mnie Thoreau to jest jeden z pisarzy mojego życia, mówiąc tak bardzo górnolotnie. Niewątpliwie, te lektury wpływają i prowokują kolejne - mówił.

Literacka ekologia

Pierwszą z polecanych przez Pielichowskiego książek było "The Overstory" Richarda Powersa, wydane w 2018 roku, a rok później nagrodzone Pulitzerem. Polski przekład Michała Kłobukowskiego zatytułowany "Listowieść" będzie miał premierę 5 maja.

- Jest to monumentalne kilkusetstronicowe dzieło okrzyknięte już przez krytykę "ekologicznym eposem". Jak sam tytuł wskazuje, "overstory", czyli korony drzew, poświęcone jest drzewom - opowiadał poeta.

Powieść koncentruje się wokół wątków około ekologicznych i budowania świadomości zachowania i racjonalnego korzystania ze środowiska naturalnego.

Drzewo, ciało i język

W podobnej tematyce gość "Literackich witamin" polecał również "Wybór esejów o słowach i drzewach" Ernsta Jüngera.

- W tym zbiorze jest esej zatytułowany "Drzewo", w którym Jünger niezwykle ciekawie omawia drzewo jako jeden z najważniejszych, najbardziej mitotwórczych symboli, nie tylko zachodniej cywilizacji - opowiadał Juliusz Pielichowski.

W omawianym tomie ważnym tematem jest również temat ciała i języka. W jednym z esejów znajdziemy pewną fenomenologiczną myśl, o tym, że "język wyrasta niejako z milczenia ludzkiego ciała i jest pewną reakcją ciała na rzeczywistość".

Ostatnią polecaną przez Juliusza Pielichowskiego lekturą był tom wierszy Witold Wirpsza "Drugi opór".


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Juliusz Pielichowski (poeta, krytyk, tłumacz)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 16.45

ml

Czytaj także

Katarzyna Bazarnik: Ali Smith to mistrzyni zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 18:00
- Czytamy, czytamy i wydaje nam się, że to jest interesująca powieść psychologiczno-obyczajowa. Kibicujemy tej rodzinie w rozwiazywaniu kłopotów, które każdy z jej członków przeżywa, a na koniec okazuje się, że to jest historia o czymś całkiem innym - tak o "Przypadkowej" Ali Smith mówiła w "Literackich witaminach" literaturoznawczyni Katarzyna Bazarnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Robiński: Barry Lopez postawił mnie do pionu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 14:02
- Ja na swój użytek, dzielę ludzi na ludzi ptaki i ludzi drzewa. Tych, którzy ciągle migrują i oglądają świat z perspektywy przechodnia i tych, którzy tkwią raczej w miejscu. Literatura jest takim miejscem, gdzie można te dwie perspektywy fajnie zderzać - mówił w "Literackich witaminach" Adam Robiński, dziennikarz i pisarz.
rozwiń zwiń