REKLAMA

Prof. Markowski: literatura daje nam scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 19:17
- Dostojewskiego należałoby przeczytać na nowo, myśląc nie o wielkich problemach egzystencjalnych, polityce, religii, ale pod kątem nagłej interwencji czegoś nieoczekiwanego w świecie, który przywykł do rutyny - zachęcał w "Literackich witaminach" prof. Michał Paweł Markowski, krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta.
Fiodor Dostojewski
Fiodor DostojewskiFoto: Shutterstock/Eugene Ivanov

Z prof. Michałem Markowskim połączyliśmy się wprost z Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest tam szefem katedry studiów polskich, rosyjskich i litewskich w Chicago, a jego lektury mają związek z funkcjami naukowymi na Uniwersytecie Illinois oraz Jagiellońskim.

Posłuchaj
09:06 Literackie witaminy Dwójka 10 maj 2021 16_47_37.mp3 Lektury prof. Michała Markowskiego (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Obecnie z doktorantami czyta Dostojewskiego, ze studentami zaś Kafkę. - Dostojewskiego z Kafką łączy to, że opisują, jak w każdym niemal momencie naszego życia, pojawia się jakiś kryzys.

- Do tej pory myśleliśmy, że kryzysy są globalne, ekonomiczne, ogólnoświatowe, polityczne, a pandemia pokazała, że kryzys czai się na każdym kroku - stwierdził gość Dwójki. - Człowiek, który został wychowany w kulturze Zachodu w przekonaniu, że może nad wszystkim zapanować, że jego życie znajduje się pod nieustanną kontrolą, nagle zostaje zaskoczony niemiłą wiadomością, że właściwie niczego nie sposób zaplanować, że wszystko spod kontroli się wymyka.

Czytaj także:

Pisarzem, który tego typu refleksje podejmował był Dostojewski. - Jako powieściopisarz miał kłopot, żeby opowiedzieć jakąś fabułę, historię, anegdotę - zaznaczył prof. Markowski. - Zamiast tego pakował ludzi w jedno miejsce, do jednego salonu, na jedną daczę, do małego miasteczka i pokazywał jak między nimi roznoszą się rozmaite wirusy. Nie choroby, innego rodzaju: dziwacznego myślenia, władzy, ambicji, pychy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Michał Paweł Markowski, (krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta)

Data emisji: 10.0352021

Godzina emisji: 16.45


Czytaj także

Prof. Bogusław Dopart: postawa Miłosza wobec natury jest bardzo złożona

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 20:58
- "Rok myśliwego" to osobliwy, hybrydyczny tom. Po trosze dziennik, po trosze pamiętnik, w którym Miłosz zdradza się w nim ze swoimi wielkimi fascynacjami, związanymi z naturą. Z jednej strony widzimy głębokie zamiłowanie do natury, ale z drugiej – natura staje się tu przedmiotem przeżycia filozoficznego - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Bogusław Dopart.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Matuszek-Stec: kto lubi literaturę sięgnie po Przybyszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:05
- Przybyszewski należy do nielicznego grona polskich artystów, którzy zapisali się w przestrzeni kultury europejskiej. Właściwie najwyższa pora, żeby literatura polska oddała mu sprawiedliwość - mówiła prof. Gabriela Matuszek-Stec w "Literackich witaminach".
rozwiń zwiń