Historia potrzebuje twarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 14:34
Pisarz powinien przez swoją twórczość dążyć do zmiany świata, zwłaszcza, że leży to w jego mocy - tak uważa fińska pisarka Sofi Oksanen.
Audio

Literatura zaangażowana zdaniem Sofi Oksanen zmniejsza społeczny i narodowy podział, jaki panuje wciąż w Europie i zapobiega łamaniu praw człowieka. Jako przykład podaje literaturę dotyczącą holocaustu. - Ludzie nie wiedzieliby tyle o tym problemie, gdyby nie literatura i filmy na ten temat – stwierdziła pisarka, która zauważyła też, że w Europie świadomość tego, co dzieje się w krajach, które niegdyś znajdowały się pod panowaniem ZSRR, jest bardzo słaba.

W "Sezonie na Dwójkę" gościliśmy fińska pisarkę, która opowiadała przede wszystkim o wydanej w Polsce niedawno powieści "Oczyszczenie"

"Oczyszczenie" jest drugą, po "Krowach Stalina” książką z planowanego kwartetu powieściowego o najnowszej historii Europy. Akcja dzieje się w Estonii lat 90. w czasach politycznego chaosu. Tytuł nawiązuje z jednej strony do obsesji ciągłego mycia się - częstej praktyki stosowanej przez maltretowane kobiety, z drugiej - oznacza czystki, dokonywane w czasach stalinowskich.

Saaremaa,
Saaremaa, Estonia

O historii przez duże "H" Oksanen opowiada jednak z punktu widzenia pojedynczych osób, tworząc sugestywny obyczajowo-psychologiczny portret bohaterów. Pisarka jest przekonana, że to najlepsza droga do poznania i zrozumienia przeszłych wydarzeń. -Historia potrzebuje twarzy – stwierdziła pisarka, która w powieści "Oczyszczenie" mówi o rodzącym się społecznym oporze w kontekście rozpadu jednej rodziny. 

Audycję przygotowały: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij ikonę dźwięku "Sofi Oksanen o swojej najnowszej powieści" w boksie Posłuchaj po prawej strponie.

(Lm)

Czytaj także

Zbyt wiele szczęścia uciekinierki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 19:30
"Alice Munro potrafi zawrzeć w każdym ze swoich opowiadań taką głębię, mądrość i precyzję, jaką wielu pisarzy osiąga w powieściach w ciągu całego życia" - tak głosił werdykt jury, które przyznało kanadyjskiej pisarce prestiżową Nagrodę Bookera w 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albański Orwell

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 07:08
Totalitarny reżim jako gmach zbudowany na ludzkim strachu, zbyt wielkim poświęceniu i paranoi to ulubiony temat pisarza Ismaila Kadare'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz, który nie kradnie swoich książek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 05:20
Ma wielki dystans do swojego życia, dawno przestał się przejmować fermentem, który zaczyna się dla pisarza zaraz po wydaniu nowej książki. Hubert Klimko-Dobrzaniecki wydał właśnie powieść - "Bornholm, Bornholm".
rozwiń zwiń