REKLAMA

Piotr Borlik: cenię takich autorów, którzy nie zamykają się w jednej szufladce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:55
- Ostatnie premiery kryminałów rozminęły się z moimi oczekiwaniami, ale mimo to cały czas je czytam, bo jako autor staram się być na bieżąco z tym, co koleżanki i koledzy po piórze piszą - mówił w "Literackich witaminach" Piotr Borlik, pisarz.
Mat. pras.
Mat. pras.Foto: mat. pras

Posłuchaj
09:09 Literackie witaminy Piotr Borlik 24.06.2021.mp3 Piotr Borlik o swoich lekturach i swojej nowej powieści kryminalnej (Dwójka/Literackie witamny)

Gościem "Literackich witamin" był Piotr Borlik, pisarz, autor powieści kryminalnych i literatury grozy, który dzielił się wrażenia z ostatnich lektur oraz zapowiedział swoja najnowszą powieść, która ukarze się w sierpniu.

- Zawsze polecam książki Anny Kańtoch. To są lekkie kryminały, nie ma w nich brutalności, okrutnych scen, przelewu krwi. Ania pisze pięknym językiem i świetnie potrafi odwzorować naszą codzienność - mówił pisarz.

"Pokuta", "Wiara" i "Łaska", to są trzy powieści Anny Kańtoch, które gość audycji polecił. Zachęcał również do zapoznania się z twórczością

pap stephen king 1200.jpg
"Kiedyś lekką ręką potrafił machnąć kilkaset stron". Gociek w PR24 o Kingu

dwóch autorów o tych samych nazwiskach: Jakuba Małeckiego oraz Roberta Małeckiego. - Kto nie czytał Jakuba Małeckiego, powinien ten brak jak najszybciej nadrobić. Jest pisarzem, który wywodzi się z fantastyki, ale to, co pisze teraz, to już jest literatura piękna. Polecam jego powieść "Dygot" oraz zbiór opowiadań "Historie podniebne". Natomiast Robert Małecki to już autor kryminałów pełną gębą, znany z "Trylogii chełmżyńskiej".

3 sierpnia na rynku księgarskim pojawi się najnowsza powieść gościa audycji, kryminał "Tajemnica wzgórza trzech dębów". - Główny bohater trafia do rodziny, która mieszka w starym domostwie na wzgórzu. Przybywa, żeby wyjaśnić śmierć jednego z domowników. Ta rodzina jest dumna z obowiązującej jej członków zasady, że tylko pierworodny syn może spłodzić synów i to zawsze trzech, pozostałe rodzeństwo rodzi tylko dziewczynki - powiedział o swojej najnowszej powieści Piotr Borlik.

Piotr Borlik, rocznik 1986, pierwszą książkę, "Teatr lalek", wydał w 2017. Dwa lata później ukazała się jego trylogia kryminalna składającą się z powieści "Boska proporcja", "Materiał ludzki" oraz "Białe kłamstwa". W 2020 roku pojawiły się dwie kolejne: "Zapłacz dla mnie" i "Wymazani z pamięci". 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Piotr Borlik (pisarz, autor powieści kryminalnych i literatury grozy)

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Max Czornyj: jako czytelnik najbardziej lubię treści dość niepopularne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:48
- Pasjonuję się memuarami siedemnasto- i osiemnastowiecznymi, literaturą dziewiętnastowieczną, np. prozą gotycką, która być może nawiązuje w jakiś sposób do współczesnego thrillera, horroru, czy kryminału, ale zarazem jest czymś nieco zapomnianym, a dostarczającym mi bardzo wielu emocji - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Kisiel: są autorzy, do których wracam. Najchętniej do Joanny Chmielewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:10
- Gdy piszę w danym gatunku to staram się go nie czytać, żeby nawet nieświadomie się nie sugerować, nie zainspirować, a z drugiej strony, żeby nie pomyśleć "rany, co ja robię w tym gatunku, przecież inni robią to lepiej, może ja przestanę pisać" - mówiła pisarka Marta Kisiel w "Literackich witaminach".
rozwiń zwiń