Kompozycje Wisłockiego na Festiwalu "Muzyka Polska odNova"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 21:30
W setną rocznicę urodzin znakomitego artysty, Dwójka retransmitowała specjalny koncert z Filharmonii Krakowskiej, w której na inaugurację festiwalu "Muzyka Polska odNova" odbyła się światowa premiera niedawno odkrytej Rapsodii polskiej op. 14 (Koncertu fortepianowego) Stanisława Wisłockiego z 1945 roku. 
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej gra muzykę Stanisława Wisłockiego
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej gra muzykę Stanisława WisłockiegoFoto: PR2

Solistą w tym utworze był pianista Michał Drewnowski, wykonawcą o 3 lata późniejszego Koncertu fortepianowego Stanisława Wisłockiego był Piotr Sałajczyk, Orkiestrę Krakowskiej Filharmonii poprowadzili Sebastian Perłowski i Przemysław Zych.

Program:

Stanisław Wisłocki Suita polska na orkiestrę symfoniczną, Koncert fortepianowy, Ballada symfoniczna, Koncert fortepianowy "Rapsodia polska" op. 14 (prawykonanie)

Wyk: Piotr Sałajczyk – fortepian, Michał Drewnowski – fortepian, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, dyr. Sebastian Perłowski, Przemysław Zych

Koncert w setną rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego – retransmisja z Filharmonii Krakowskiej (3.07.2021)

***

W tym tygodniu przypominamy postać Stanisława Wisłockiego, wybitnego dyrygenta i cenionego kompozytora, którego 100-lecie urodzin mija 7 lipca. Laureat Diamentowej Batuty Polskiego Radia urodził się w Rzeszowie, a kształcił we Lwowie i Bukareszcie, doskonaląc swój warsztat pod opieką legendarnego rumuńskiego muzyka, George'a Enescu.

Po wojnie Wisłocki intensywnie włączył się w odbudowę i organizację polskiego życia muzycznego. Współtworzył i prowadził przez 11 lat Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, dyrygował w poznańskim Teatrze Wielkim, współorganizował także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im.Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Od 1961 roku współprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej, której był przez sześć sezonów drugim dyrygentem. W latach 1978 – 1982 pozostawał dyrektorem artystycznym i dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach ( dziś NOSPR). Prowadził jednocześnie aktywną działalność pedagogiczną – wykładał początkowo w poznańskiej, a od 1955 roku jako profesor w warszawskiej PWSM, w której objął Katedrę Dyrygentury. Do jego uczniów należą Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Szynon Kawalla, Wojciech Michniewski Ruben Silva, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wojciechowski i Henryk Wojnarowski.

Stanisław Wisłocki otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix du Disque Akademii Charlesa Crossa za nagranie II Koncertu fortepianowego c-moll Sergiusza Rachmaninowa ze Światosławem Richterem i orkiestrą Filharmonii Narodowej. Położył wielkie zasługi dla promocji muzyki polskiej w świecie, szczególnie twórczości Karola Szymanowskiego, którego operą "Król Roger" dyrygował m.in. w słynnym Teatro Colon w Buenos Aires.

***

Na "Letnią promenadę" w środę (7.07) w godz. 19.00-21.30 zaprosiła Joanna Grotkowska. Koncert retransmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki

. 
Czytaj także

Royal Baroque Ensemble i śpiew Anny Radziejewskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 09:30
W kolejnym koncercie w ramach Festiwalu Muzyki Barokowej, w całości poświęconego twórczości Antonia Vivaldiego, wystąpiła mezzosopranistka Anna Radziejewska z towarzyszeniem zespołu Royal Baroque Ensemble. Transmisja obyła się w niedzielny wieczór (20 czerwca) w Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilianna Stawarz: Vivaldi był niezwykłym zwierzęciem muzycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 19:46
- Bardzo często mówimy, że muzyka Vivaldiego jest prosta harmonicznie i specjalnych cudów nie należy się spodziewać, jednak w koncercie wiolonczelowym znajdujemy nieoczekiwane współbrzmienia, a opery są nieprzewidywalne. Vivaldi bawił się dysonansami - opowiadała w Dwójce klawesynistka i kierownik artystyczny Royal Baroque Ensemble Lilianna Stawarz.
rozwiń zwiń