Lilianna Stawarz: Vivaldi był niezwykłym zwierzęciem muzycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 19:46
- Bardzo często mówimy, że muzyka Vivaldiego jest prosta harmonicznie i specjalnych cudów nie należy się spodziewać, jednak w koncercie wiolonczelowym znajdujemy nieoczekiwane współbrzmienia, a opery są nieprzewidywalne. Vivaldi bawił się dysonansami - opowiadała w Dwójce klawesynistka i kierownik artystyczny Royal Baroque Ensemble Lilianna Stawarz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Beyla Balla

Posłuchaj
11:45 Filharmonia Dwójki 20.06.2021.mp3 Lilianna Stawarz, Karolina Zych, Witold Wilgos i Aleksandra Buszta-Bąk o Festiwalu Muzyki Barokowej i muzyce Vivaldiego (Filharmonia Dwójki)

festiwal 1200 zamek.png
Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim

Royal Baroque Ensemble to jeden z wykonawców podczas Festiwalu Muzyki Barokowej. Festiwal w całości wypełniają dzieła włoskiego kompozytora Antonia Vivaldiego, który - zdaniem Lilianny Stawarz - potrafi być twórcą zaskakującym.

- Jego arie z jednej strony są niezwykle intymne, delikatne, poruszające, bardzo głęboko schowane. Z drugiej jest obnażona agresja, taka wiwisekcja duszy. To niesamowite, że nawet Symfonia z "Olimpiady" jest niezwykle bogata emocjonalnie. To jest po prostu coś szalonego, ta ciągła zmiana rytmu i dynamiki. Oczywiście to wszystko jest bardzo potoczyste i gwałtowne, jak burza na morzu – i taki właśnie jest Vivaldi - mówiła klawesynistka.

Czytaj też:

Wśród dzieł Vivaldiego, wykonanych podczas jednego z koncertów, usłyszeliśmy m.in. Koncert na wiolonczelę c-mol, Koncert skrzypcowy a-moll op. 4 i arię z opery Juditha Triumphans. Jak podkreśliła Lilianna Stawarz, to zestawienie muzyki kameralnej z operową, niemal nieobecną na polskiej scenie muzycznej, miało być barwną ilustracją twórczości włoskiego kompozytora.

- Bardzo zależało nam na pokazaniu tego kalejdoskopu. Chcieliśmy spleść arie o różnym charakterze w utwory instrumentalne, które są za każdym razem inne. W czasie prób, które przebiegały w bardzo twórczej i przyjaznej atmosferze, mieliśmy dużo pomysłów na różne kształtowanie tych samych fraz. Mam nadzieję, że ta muzyka przyniesie państwu dużo przyjemności - podkreśliła kierownik artystyczny Royal Baroque Ensemble.

Koncert zespołu Royal Baroque Ensemble do obejrzenia tutaj >>>

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Lilianna Stawarz (klawesynistka), Karolina Zych (flecistka), Witold Wilgos (lutnista), Aleksandra Buszta-Bąk (organizatorka i pomysłodawczyni Festiwalu Muzyki Barokowej)

Data emisji: 20.06.2021

Godzina emisji: 20.10

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

am

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Kotnowska: muzyka Vivaldiego ma w sobie dynamit

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
- Zawsze mnie pociągało granie troszeczkę inaczej utworów, które są już rozpoznawalne przez publiczność. Właśnie akurat tego wieczoru gramy bardzo znane koncerty Antonia Vivaldiego i dla mnie jest to wspaniała możliwość, aby je pokazać w zupełnie inny sposób - mówiła flecistka Jadwiga Kotnowska podczas Festiwalu Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń