Fabio Biondi: styl i wyczucie Moniuszki pozwalają na piękne muzyczne opisy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 21:00
- Nigdy nie przypuszczałem, że odnajdę tak interesującego polskiego kompozytora, o którym nikt na świecie nie słyszał. To naprawdę dojmujące, wyobrazić sobie, że o Stanisławie Moniuszce tak mało osób wie - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, który utworami "Widma" oraz "Pieśń Nijoły" zainaugurował 18. Festiwal Chopin i jego Europa.
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: Mat. prasowe

Fabio Biondi na Festiwalu Chopin i Jego Europa

Fabio Biondi, wraz z Europą Galante, jest częstym gościem Festiwalu Chopin i Jego Europa. I chociaż znany jest festiwalowej publiczności przede wszystkim jako wielki znawca baroku, ostatnio jego zainteresowanie wzbudziła twórczość ojca polskiej opery. Niemal każdego roku dyrygent przedstawia bowiem nowe wersje utworów Stanisława Moniuszki – w tym roku, po Halce, Flisie czy Verbum Nobile, przyszedł czas na Widma i Nijołę.

- W tym roku po raz pierwszy porzucamy operę na rzecz kantat - zdradził w rozmowie. - Odkryłem dwa, bardzo różne od siebie tytuły. Nijoła to kantata mitologiczna, można powiedzieć: opisowa i brzmi doskonale. Ale niesamowicie głęboki tekst w Widmach jest również czymś naprawdę przeszywającym - dodał gość audycji.

Geniusz Moniuszki

Dyrygent zwrócił uwagę, że Widma zostały stworzone na podstawie drugiej części ''Dziadów'' Adama Mickiewicza. - To doskonała okazja, żeby poznać tego fantastycznego poetę, jakim jest Mickiewicz. To doskonałe libretto i to, w jaki sposób Moniuszko jest w stanie oddać nastrój – ponieważ Widma są czymś naprawdę wyjątkowym – utwierdza mnie w przekonaniu, że ten kompozytor jest prawdziwym geniuszem.

Staram się oddać hołd Stanisławowi Moniuszce - dodał Fabio Biondi. - Jestem bardzo dumny z reakcji, jakie spotkały mnie w Polsce, to wielki dar. Moim celem na przyszłość jest rozpowszechnianie twórczości Moniuszki w innych krajach, ponieważ poza Polską jest on mało znany, a to naprawdę wielka strata. Moją misją jest nawoływać do szerzenia jego twórczości.


Posłuchaj
18:01 Letnia promenada 14.08.2022 Biondi.mp3 Fabio Biondi o muzyce Stanisława Moniuszki (Letnia promenada/Dwójka)

***

Gość: Fabio Biondi (skrzypek, dyrygent, założyciel Europa Galante)

Rozmawiał: Michał Dębski

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 20.50

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

am

Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

Fabio Biondi: w muzyce lubię próbować różnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 18:00
- Czasem nasze namiętności dla danego repertuaru studzi pewien nacjonalizm, obowiązujący w świecie wykonawczym. Nawet jeśli uważam, że jedną z najważniejszych jest muzyka Bacha, to w głowie pojawia się myśl, że jest zarezerwowana dla wykonawców niemieckich. A muzycy z innych krajów grają zupełnie inaczej, ale w sposób bardzo ciekawy. To też historia ludzkości, bo repertuar muzyczny zawsze podróżował. Na tym polega piękno - mówił w Dwójce włoski skrzypek i dyrygent, założyciel zespołu Europa Galante Fabio Biondi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Szklener o festiwalu "Chopin i jego Europa": romantyzm najważniejszym wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- W tym roku zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest kontekst polskiego romantyzmu. To dosyć ciekawa zbieżność, dlatego, że każdy festiwal "Chopin i jego Europa" do pewnego stopnia realizuje ten program, który w tym roku został przyjęty jako oficjalny program kulturalny dla naszego kraju - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń