X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fabio Biondi: Moniuszko to była miłość od pierwszego wejrzenia, a raczej usłyszenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:26
- Kiedy w zeszłym roku poproszono mnie o wykonanie koncertowej wersji "Halki", zupełnie nie spodziewałem się, że ta muzyka skradnie moje serce - mówił w Dwójce włoski dyrygent i skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante.
Audio
  • Fabio Biondi o podziwie dla muzyki Stanisława Moniuszki (Wieczór operowy/Dwójka)
  • Waldemar Dąbrowski o programie Roku Moniuszkowskiego i wyzwaniach stojących przed instytucjami zaangażowanych w obchody (Wieczór operowy/Dwójka)
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: Adam Warżawa/PAP

Fabio Biondi i Europa Galante wystąpili 5 stycznia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie podczas inauguracji Roku Stanisława Moniuszki. Uroczystość wypełniło koncertowe wykonanie "Halki" w języku włoskim. Po raz pierwszy słynna opera została wystawiona w tej wersji na ubiegłorocznym festiwalu Chopin i jego Europa, właśnie z inicjatywy Fabio Biondiego.

- Partytury operowe Moniuszki są niezwykle bogate - muszę powiedzieć, że cenię je sobie nawet bardziej niż te włoskie. Wyróżnia je bardziej przemyślana, wyszukana orkiestracja, kontrapunkt. Także muzyka dużo lepiej współgra tu z akcją sceniczną. Jednak tym, co najbardziej zafascynowało mnie w Moniuszce jest fakt, że nie można go porównać do żadnego innego kompozytora. Oczywiście w swoich dziełach wykazuje się znajomością idei Mendelssohna, Schumanna, akcentuje też włoskie trendy operowe, ale te wszystkie elementy podporządkowuje swojemu specyficznemu, indywidualnemu językowi muzycznemu. Myślę, że na tle twórców XIX w. Moniuszko jest jednostką wybitną, od razu rozpoznawalną. Ponadto uważam, że jest on jednocześnie świetnym kompozytorem międzynarodowym, jak i głęboko polskim – to niezwykłe i rzadko spotykane - podkreślał gość Dwójki.

Stanisław Moniuszko 1200.jpg
Marcin Fedisz: o Moniuszce trzeba wciąż opowiadać

Czy "Halka" wykonywana na instrumentach historycznych rzeczywiście brzmi tak, jak w czasach Moniuszki? Jakie jeszcze inne opery polskiego kompozytora zamierzają wykonywać Fabio Biondi i zespół Europa Galante? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa Beaty Stylińskiej z Waldemarem Dąbrowskim - dyrektorem Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz pełnomocnikiem rządu ds. obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Fabio Biondi (dyrygent i skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 20.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fabio Biondi: nie ma kryzysu w muzyce klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:22
Włoski skrzypek i dyrygent gości wraz z Europa Galante na festiwalu Chopin i jego Europa. W Dwójce mówił m.in. o tym, że Polska jest obecnie najlepszym miejscem w Europie dla muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Szapołowska: do reżyserowania "Halki" skłonił mnie czas

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:00
- Zawsze chciałam stanąć z drugiej strony kamery, ale nie miałam na to czasu. Dlatego postanowiłam skorzystać z tej pięknej propozycji - mówiła w Dwójce debiutująca w nowej roli ceniona aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne otwarcie roku Moniuszki na dworcu kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:03
- Warszawa stanie się jedyną stolicą na świecie, gdzie dwa węzłowe punkty lotnisko i Dworzec Centralny będą pod wezwaniem wielkich kompozytorów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik do spraw obchodów roku Moniuszkowskiego w Polsce.
rozwiń zwiń