Kazik Staszewski: babcia miała listę płyt do kupienia w Londynie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 14:00
- Słucham dużo, ale starych rzeczy. Dziś jestem bardzo niekompetentny, ale latach 80. była wymiana, a ja jeszcze miałem rodzinę w Anglii. Dużo słuchaliśmy - opowiadał gość Dwójki Kazik Staszewski.
Robert Mazurek i Kazik Staszewski
Robert Mazurek i Kazik StaszewskiFoto: PR2/Piotr Piorun

Posłuchaj
57:27 2020_08_08_12_00_51_PR2_Mazurek słucha.mp3 Kazik Staszewski o rodzinie, muzyce i podróżach (Mazurek słucha/Dwójka)

Dzieciństwo w samym sercu Warszawy, w rozbitej rodzinie. I oczywiście pierwsze muzyczne wspomnienia związane z ojcem, Stanisławem Staszewskim rozpoczęły spotkanie Kazika z Robertem Mazurkiem w radiowej Dwójce.


Kazik Staszewski 1200.JPG
Kazik Staszewski gościem audycji "Mazurek słucha"

- Muzyka towarzyszyła mi zawsze - zaznaczył muzyk. - Pamiętam, że mój tata, jak jeszcze w Polsce mieszkał – małżeństwo moich rodziców było w pełnym rozpadzie jak się urodziłem, więc mieszkali osobno – to czasem do taty przychodziłem z mamą. On mieszkał w małym dwupokojowym mieszkaniu na poddaszu na piątym piętrze bez windy, a w jednym z tych pokojów stał fortepian - opowiadał. - Wiedziałem, że tata pogrywał, mama mi opowiadała. W Paryżu tata miał organy, które mama po jego śmierci sprowadziła, stoją do dziś w naszym studio i nawet w paru piosenkach były użyte - dodał.

Czytaj także:

Szkolne lata Kazik wspominał jako niezbyt udane, szczególnie w dziedzinie nauk ścisłych. Nie ukrywał, że rodzicielskie plany dotyczące jego przyszłości nie należały do trafionych. Po ojcu miał bowiem zostać architektem, chociaż zupełnie nie ciągnęło go do rysunku. - Mama kazała mi się nawet zapisać na kółko matematyczne, a ja już z podstawowego kursu niewiele rozumiałem - przyznał.

Ważnym nurtem, który wpłynął na muzyczny rozwój Kazika była jugosłowiańska nowa fala i punk rock, to one przyczyniły się do powstania zespołu Kult. - Cała warszawska załoga uległa tej fascynacji. Dużo słuchaliśmy punk rocka, reggae, funku - wymieniał.

W rozmowie także o nurcie metafizycznym w życiu, muzyce i podróżach Kazika Staszewskiego.

Zobacz wideo


Kazik Staszewski 1200.jpg
Z kamerą za Kultem

Mazurek słuchał też muzyki, którą gość przyniósł ze sobą do studia - dźwięków, które są dla niego ważne, które go ukształtowały. 

Mazurek słucha, Kazik mówi. Zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Kazik Staszewski (pieśniarz, poeta)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Krzysztof Zalewski: Dawid Podsiadło to specjalista od przebojów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 23:08
To już trzecie wydanie audycji prosto z trasy Męskiego Grania. We wrocławskiej Pergoli Piotr Stelmach spotkał się z wyjątkowymi gośćmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Staszewski. Żołnierz AK, pieśniarz, tata Kazika

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 05:43
Nie zdobył sławy za życia. Jest autorem niespełna trzydziestu piosenek, które jednak znalazły swoje istotne miejsce w polskiej kulturze, dzięki wykonaniom Jacka Kaczmarskiego oraz Kazika Staszewskiego, syna Artysty, z zespołem Kult.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manchesterska supernowa. Przed premierą najnowszej biografii Joy Division

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:50
– Kiedy dostałem propozycję, by przetłumaczyć tę książkę zastanawiałem się, co tu jeszcze jest do odkrycia. Tymczasem okazało się, że książka jest fascynująca, bo mówi przede wszystkim o Manchesterze jako kontekście powstania tej muzyki, która naprawdę odmieniła świat – mówił Filip Łobodziński, autor polskiego tłumaczenia książki "Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach" Jona Savage'a, która w naszym kraju ukaże się w piątek 8 maja.
rozwiń zwiń